ساتوشی چیست؟

1399/08/02

پول هایی که امروزه در دنیا رواج بسیاری پیدا کرده اند و مورد استفاده قرار میگیرند غالبا واحد کوچک تری دارند که همین مورد موجب می شود تا بتوانید به راحتی مقادیر کوچک تر چنین پول هایی را مورد محاسبه قرار دهید. پول هایی که امروزه در دنیا رواج بسیاری پیدا کرده اند و مورد استفاده قرار میگیرند غالبا واحد کوچک تری دارند که همین مورد موجب می شود تا بتوانید به راحتی مقادیر کوچک تر چنین پول هایی را مورد محاسبه قرار دهید. در واقع می توان گفت با خرید بیت کوین قادر خواهید چندین واحد ساتوشی را خریداری نمائید و در صورت تهیه ی ساتوشی می توان مقدار درصدی از بیت کوین را به دست آوردید.

همانطور که پیش تر ذکر کردیم، خود بلاک چین ارز دیجیتالی بیت کوین به واحدهای کوچک تری نامگذاری خواهد است که کوچک ترین آن ساتوشی نام دارد. ساتوشی عددی ممیزی می باشد که پس از آن هفت تا صفر و سپس قرار دارد. (0.00000001) بیت کوین یا اگر بخواهیم به صورت عملی آن را نشان دهیم بدین صورت می باشد:

بیت کوین کش و همچنین بیت کوین اس وی هم مدلی از فورک های این ارز دیجیتالی می باشند که دارای واحد کوچک ترین می باشند.

مخترع بیت کوین فردی به نام ساتوشی ناکاموتو هست که هویت آن به صورت کامل مشخص نمی باشد. وی برای آن که بتواند چیزی را که اختراع کرده است به عنوان پول ارائه دهد پس بنابراین به واحدهای کوچک تر آن هم فکر کرده بود. نماد اختصاری ساتوشی که واحدی در بیت کوین می باشد، SAT است که صحبت آن بین فعالان در حوزه بلاک چین و همچنین دیگر ارزهای دیجیتالی وجود دارد به خصوصی کسانی که در حوزه ی ارز دیجیتالی بیت کوین فعالیت هایی دارند و یا به آن علاقه مند می باشند حتما آن را می شناسند. بعضی از دستگاه های استخراج ارز دیجیتال موجود می باشند که عملیات ماینر را به صورت ساتوشی حساب خواهند کرد، قابل  ذکر است که در توییتر از ساتوشی به عنوان واحدی ذکر می شود که این روزها با هشتگ #StackingStats ترند شده است. نکته ی قابل ذکر دیگر آن است که بیت کوین، مشعل لایتنینگ خود را با واحد ساتوشی آغاز کرده است. مواردی که تا به اینجا ذکر کردیم تنها نمونه هایی از کاربرد ساتوشی می باشد که به طور روزمره مورد استفاده قرار می گرفتند.

ساتوشی چیست و خالق آن چه کسی می باشد؟

شاید این تصور برای شما پیش آمده باشد که وقتی نام ساتوشی را آوردیم به معنای خالق بیت کوین همان ساتوشی ناکاموتو می باشد اما در این مبحث قصد داریم درباره ی واحدی از بیت کوین صحبت کنیم که کاربردهای بسیاری خواهد داشت.

با این حال می توان گفت واحد ساتوشی مانند پبدایش بیت کوین در روزهای نخست خود و انجمن بیت کوین تاک (Bitcoin Talk) بر خواهد گشت.

این قضیه در تاریخ 15 نوامبر 2010 آغاز گردیده است که شخصی در انجمن بیت کوین تاک به نام ریباک پیشنهاد کرد که واحدی حدودی یک صدم بیت کوین ارائه گردد و نام آن ساتوشی گذاشته شود. در همین حین که ریباک چنین پیشنهادی را در چنین انجمنی ارائه داده بود، یک تاپیک مهم ترین در آنجا وجود اشت. کسانی که طرفدار بیت کوین بودند قصد داشتند که با استفاده از رای گیری بتوانند واحد متنی بیت کوین یا همان Unicode آن را مشخص کنند. این موضوع باعث شد که پیشنهاد جذاب ریباک تقریبا نادیده گرفته شود و کسی به آن نپردازد.

اما ریباک در پاسخ به تاپیک تعیین یونیکد برای بیت کوین سوالی مطرح نمود:

آیا برای تقسیم بندی بیت کوین راهکاری وجود دارد؟ واحدهایی مثل میلی بیت، میکروبیت و نانوبیت قابل استفاده می باشد؟
سوال بسیار خوبی مطرح گردیده بود اما کسی تمایل به پاسخ دادن به آن نبود و باز هم نه مورد رد کسی قرار گرفت و نه مورد پذیرش.
در چندین ماه بعد در فوریه 2011، پستی در رابطه با تقسیم بندی بیت کوین وجود داشت که ریباک برای آن پست نظری گذاشت و همان جا بود که نظر او در جای مناسب قرار گرفته بود.
در طی چند روز بعد شخصی به نام کولباس با ارائه پستی جداگانه به نام بیت سنت (Bitcent) این مورد را مطرح کرد: زمانی رسیده است که بلاک چین بیت کوین به واحدهای کوچک تری تقسیم بندی شود.
هر 100,000,000 ساتوشی 1 بیت کوین می باشد