چرا سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال لازم هست؟

1399/04/21

به چه دلیل باید روی ارزهای دیجیتالی سرمایه گذاری انجام دهیم؟ چرا این روزها خرید بیت کوین یا خرید تتر اینقدر قابل اهمیت شده است؟

در این چند سال بحث درباره ی ارزهای دیجیتالی بسیار زیاد شده است و به نوعی به عنوان دغدغه ای برای عده ای از شهروندان محسوب شده است. عده ای نوساناتی که در ارزهای دیجیتالی پیش آمده است را حباب خوانده اند و عده ای بر این باورند که آینده ای درخشانی پیش روی ارزهای دیجیتالی قرار دارد.

بسیاری از کارشناسان ایرانی که در زمینه ی اقتصاد فعالیت می کنند، نگرش مثبتی به بیت کوین دارند. با توجه به این که در این مطلب سخن از بیت کوین می آوریم اما منظور ارزهای دیجیتالی دیگری هم می باشد. در چند سال گذشته با توجه به افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی و نسبت به رشدی که داشتند، هیچ یک از سرمایه گذاران جهانی نمی توانستند نسبت به این موضوع بی تفاوت بمانند و عده ی بسیاری در بازار ارز فعالیت خود را شروع می کردند، از همین روی می توان سال 2017 را نقطه عطفی برای ارزهای دیجیتالی برشمرد.

تاکنون تعداد محدودی از ارزهای دیجیتالی در بازار جهانی وجود دارد که در حال گردش می باشد و در برابر پول های رایج که در جهان مورد مبادلات قرار میگیرند و به آن ها فیات گفته می شود بسیار ناچیز به شمار می آیند. اما بهتر است این را هم در نظر بگیرید که روند رشد پول های دیجیتالی هم از نظر تعداد و هم حجمی بسیار بالا رفته است.

تعداد ارزهای دیجیتال که در جهان مورد مبادلات قرار میگرفته است تا پایان سال 2018 به بالای 2800 رسیده است هرچند تعداد بسیاری از آن هنوز هم به رسمیت شناخته نشده است و به بازار گردش اقتصادی راهی پیدا نکرده اند. اما باز هم این مورد بیانگر آن است که وجود ارزهای دیجیتالی در بازار مالی جهانی تا چه اندازه توانسته است مورد توجه کشورها، سازمان ها و ایده های نوآورانه قرار بگیرد.

طبق مطالبی که پیش تر ذکر کردیم، ارزهای دیجیتال جزء ارزهایی می باشد که هیچگونه سیاستگذاری بر روی آن انجام نمی شود و می توان گفت این یکی از ویژگی های بارز آن می باشد. البته در بعضی موارد می توان از طریق پروتکلی که مورد توافق توسعه دهندگان است سیاست نظارتگذاری را بر روی اجرایی کرد.از همین روی به قطعیت می توان گفت ارزهای دیجیتالی ( کریپتوکارنسی) یک بازاری است که در آن تعطیلی وجود ندارد و در 24 ساعت شبانه روز و در 7 روز هفته می تواند مورد مبادله قرار بگیرد.

به طور مثال شما می توانید در روزهای تعطیل و در زمان های پایانی روز هم عملیات خرید بیت کوین را به راحتی انجام دهید که این موضوع به دلیل آن است که برای تنظیم مبادله ی چنین ارزهایی هیچگونه کانون مستقل سیاستگذاری بر روی آن مبنی بر بستن آن در روزهای تعطیل معین نشده است.

بدین صورت می توان بیان کرد که ارزهای دیجیتالی خود دارای بازار دموکراتیک می باشند و با وجود چنین قوانین آزادی در آن رقابت بالایی در آن شکل گرفته است و کاملا واضح و مشخص است اتفاقاتی که در آن رخ خواهد داد کاملا شفاف می باشد و به جزء طراحی اولیه که در آن صورت گرفته است هیچگونه طراحی دیگری بر روی آن در بازار صورت نگرفته است.در بازار ارزهای دیجیتالی هر فردی آزادانه می تواند عملیات خرید و فروش را انجام دهد و محدود به منطقه ی جغرافیایی خاصی نمی شود که انجام این کار با استفاده از پلتفرم های معاملاتی و صرافی های آنلاین صورت میگیرد. به طور مثال زمانی که شما قصد خرید تتر یا خرید بیت کوین یا حتی فروش آن ها داشته باشید می توانید توسط صرافی آنلاین معتبر به راحتی این کار را انجام دهید.

این نکته قابل ذکر است که شفافیتی که در معاملات چنین ارزهای دیجیتالی وجود دارد در هیچ یک از بازارهای مالی مانند بورس اوراق و بهادار یا فارکس که در آن از پول های رایج استفاده می شود وجود ندارد. پس شاید بتوان به قطعیت گفت دلیل استقبال بسیار زیاد از ارزهای دیجیتالی در کشورهای مختلف جهانی به همین دلیل می باشد.

از یک طرف دیگر بسیاری از بانک های مرکزی که در نقاط مختلف جهان فعالیت می کنند، نوسانات بالای ارزها را دلیل مشکلات رمز ارزها می دانند و قادر نیستند تا برای سرمایه گذاری و یا به عنوان واحدی برای انجام مبادلات روزمره آن را به رسمیت کامل بشناسند. شاید بتوان گفت ذکر چنین دلیلی تا حدودی می تواند درست باشد اما به هیچ عنوان نباید این موضوع را فراموش کرد که ارزهای دیجیتالی هنوز نوپا هستند و در سال های اولیه رشد خود قرار دارند.

پس نباید توقع یک ثبات مالی از یک پدیده نوظهور در اقتصاد داشته باشید در صورتی که نگاهی به تاریخچه ی این ارزهای دیجیتالی بیاندازید متوجه خواهید شد که قبل از سال 2017 هیچ نوسانات خاصی در آن صورت نگرفته است و از آن به بعد شاهد رشد چشمگیر آن بودیم به همین دلیل میگوییم سال 2017 نقطه عطفی برای ارزهای دیجیتالی می باشد. اما می توان انتظار داشت با فراگیر شدن ارزهای دیجیتالی کم کم ثبات خود را حفظ خواهد کرد و نوسانات کمتری در آن پیش می آید.