مزایا و معایب بیت‌کوین

1399/03/17

با اینکه حدود 11 سال از اولین روزهای معرفی بیت‌کوین می‌گذرد، هنوز هم این ارز را به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال می‌شناسند. ارزهای دیجیتال بی‌شماری پس از بیت‌کوین به دنیای کریپتوها معرفی شد، اما هیچکدام نتوانست به قدرت و محبوبیت بیت‌کوین برسد. گرچه بیت‌کوین راه پرفراز و نشیبی را طی این سال‌ها گذرانده اما رشد چشمگیر و نفوذ بی سابقه‌ی آن در سال‌های اخیر بر کسی پوشیده نیست.

 شاید هنوز هم بتوان با قطعیت از نکات مثبت آن سخن گفت ولی بی شک بهترین راه برای تحلیل این موضوع، دیدن نکات مثبت و منفی این موضوع در کنار یکدیگر است.

اگر شما هم با قضاوت یک‌طرفه در این موضوع مخالف‌ هستید خواندن این مقاله را به شما توصیه میکنیم.

 مزایای بیت‌کوین

1.    سهولت در پرداخت

روش‌های معمول پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری و بانک‌ها همیشه دارای محدودیت‌هایی است. شما قادر به جابجایی مقدار مشخصی پول به صورت روزانه هستید و این مقدار مشخص محدود به مرزهای قانونی کشور شماست، همچنین برای برخی پرداخت‌ها شما مجبورید به بانک مراجعه کنید و مبلغ مورد نظرتان را انتقال دهید. در نقل و انتقال بیت‌کوین هیچ‌کدام از این محدودیت‌ها وجود ندارد. بیت‌کوین مرز کشورها را نمی‌شناسد و همچنین سقفی برای نقل و انتقال هم مشخص نکرده است.

2.    امنیت

بیت‌کوین دارای مرکزی برای کنترل و جهت‌دهی به اطلاعات مشتریان نیست. شما مجبور نیستید با اطلاعات شخصی و حقیقی خود وارد سیستم بیت‌کوین شوید و همین موضوع به امن ماندن اطلاعات و هویت شما کمک می‌کند. در حساب‌های بانکی معمول شما اطلاعات شخصی خود را به صورت کامل برای مرکز آن بانک ارسال می‌کنید و این کار ریسک به سرقت رفتن اطلاعات شما را افزایش می‌دهد.

 3.    شفافیت در تراکنش

سیستم بیت‌کوین اینگونه ایجاب می‌کند که تراکنش‌های انجام شده برای همه‌ی افراد در دسترس است، اما اطلاعات شخصی افراد در دسترس کسی نیست. استفاده از بلاک‌چین باعث می‌شود که تراکنش‌های انجام شده به صورت شفاف و امن بین دوطرف انجام شود. همچنین، خطا و تقلب در بلاک‌چین تعریف نشده است.

 4.    کارمزد پایین

برای تراکنش‌های بیت‌کوین معمولا کارمزد کمی در نظر گرفته شده است. این مقدار بسیار پایین‌تر از تراکنش برای دیگر انواع ارزهاست. گرچه مقدار این کارمزد به مبلغ تراکنش بستگی دارد اما مبلغ آن مغمولا زیر 1 دلار است.

 5.    مستقل بودن

از آنجا که بیت‌کوین به شکل مستقل عمل می‌کند و هدایت آن در دست گروه یا نهاد خاصی نیست، ارزش‌گذاری برای آن هم به صورت مستقل از سیاست انجام می‌شود. مثلا قیمت دلار متاثر از سیاست‌های کشور آمریکا ست و با سیاست‌گذاری‌های دولتمردان ممکن است کاهش یا افزایش قیمت دلار اتفاق بی‌افتد اما در مورد بیت‌کوین چنین چیزی وجود ندارد.

 6.    محدودیت تعداد بیت‌کوین

سیستم بیت‌کوین به گونه‌ای طراحی شده است که فقط تعداد 21 میلیون از آن وجود دارد. از این تعداد، حدود 18 میلیون بیت‌کوین استخراج شده است و باقی آن در سال‌های آینده توسط ماینرها استخراج می‌شود. این محدودیت باعث باارزش شدن بیت‌کوین شده و بر محبوبیت آن نیز افزوده است.

 

معایب بیت‌کوین

 

1.    شناخت محدود

این ارز هنوز هم نوپا محسوب می‌شود و اطلاعات زیادی از آن در اختیار افراد نیست. افراد کمی هنوز به طور کامل، چگونگی کارکرد بیت کوین را می‌شناسند و هنوز اطلاعات زیادی از این ارز در اختیار همگان قرار نگرفته است. به همین میزان، شرکت‌ها و فروشگاه‌های که بیت‌کوین را به عنوان ارز رایج می‌پذیرند هم زیاد نیست. شما هنوز نمی‌توانید به یک رستوران مراجعه کنید و در ازای سفارش غذا، بیت‌کوین پرداخت کنید.

 2.     ریسک بالای سرمایه‌گذاری

ارزش بیت‌کوین در ابتدا چند صدم دلار آمریکا بود. پس از شناخته شدن و سرمایه‌گذاری افراد، در سال 2018 ارزش هر بیت‌کوین به بیش از 16هزار دلار رسید. پس از فراز و فرودهای متعدد امروز قیمت بیت‌کوین کمی بیشتر از 9 هزار دلار است. این رکود و صعود بی‌حد و حصر شاید برای هر سرمایه‌گذاری مطلوب به نظر نرسد. گرچه ممکن است سرمایه‌ی شما یک شبه چندین برابر شود،از طرفی ممکن است سرمایه‌‌ی شما یک شبه به صفر تبدیل شود.

 3.    نبود تشکیلات متمرکز

با اینکه متمرکز نبودن تشکیلات بیت‌کوین را در دسته‌ی مزایای بیت‌کوین قرار دادیم، اما همین مورد می‌تواند در گروه معایب هم قرار بگیرد. همیشه وجود داشتن یک مرکز برای فعالیت‌های مالی بد نیست. گاهی نیاز می‌شود که مرکزی برای رسیدگی به برخی امور وجود داشته باشد. مثلا فرض کنید که شما کلید خصوصی کیف پول خود را گم کردید. در این صورت هیچ واحد پشتیبانی وجود ندارد که رمز شما را بازیابی کند. کلید خصوصی شما به مثابه رمز عبور شماست و در صورت از دست دادن آن، شما کیف پول خود و دارایی‌های آن را از دست داده اید.

 4.    آسیب به محیط زیست

استخراج بیت‌کوین توسط ماینرها امری پر‌هزینه است. ماینرها دستگاه‌هایی هستند که توسط نیروی برق کار می‌کنند و این نیروی برق در بسیاری از کشورها توسط نیروگاه‌های گازی تولید می‌شود. دستگاه‌های بیت‌کوین که بسیار پر مصرف هستند باعث از بین رفتن سوخت‌های فسیلی می‌شود و آلودگی آن وارد محیط زندگی ما می‌شود.

 5.    سرعت تراکنش پایین

یکی از ضعف‌های اصلی بیت‌کوین سرعت پردازش پایین است. در حال حاضر، بیت‌کوین قادر ست 7 تراکنش در ثانیه انجام دهد، در حالی که سرویس‌های دیگری مثل ویزا کارت، قادر به انجام 2000 تراکنش در ثانیه هستند.