دوج کوین چیست؟

1399/04/17

دوج کوین (Dogecoin) یک نوع دیگر از ارزدیجیتالی می باشد که فناوری آن براساس بلاک چین می باشد و واحد اختصاری آن DOGE می باشد. ساخت این ارز دیجیتالی براساس هدف خاصی نبوده است و تنها برای شوخی ایجاد شده بود اما حال میبینیم که ارزش آن به  چند صد میلیون دلار نیز رسیده است. قبل از آن که بخواهیم این ارز دیجیتال بامزه را شرح دهیم درباره ی پیدایش آن مواردی را ذکر خواهیم کرد. دوج کوین یکی از ارزهای دیجیتالی مورد علاقه ی کاربران ایرانی می باشد که می توان گفت در بین کاربران خارجی طرفداران بسیار زیادی دارد و قیمت آن هم پایین تر می باشد که تعداد زیادی از افراد را به امید ثروت مند شدن هدایت به سرمایه گذاری در آن می کند. اما قابل ذکر است که انتخاب دوج کوین برای عده ی بسیاری تنها به علت سرمایه گذاری در آن نمی باشد و عده ای هم این ارز دیجیتالی را به خاطر ماهیت آن و هدفی که در پشت آن قرار دارند دنبال می کنند.

دوج کوین هیچ ارتباطی با سایت های کلاه برداری ندارد!

عده ای از کاربران تازه کار که جدیدا پا به عرصه ی دنیای ارز دیجیتال گذاشته اند، تصور می کنند که این ارز دیجیتالی همان سایت های سرمایه گذاری می باشد و یا پلتفرمی است که می توانند در آنجا استخراج ابری انجام دهند، اما بهتر است بدانید که این دو کاملا با یکدیگر فرق دارند. البته قابل ذکر است که هستند تعدادی از این سایت های استخراج ابری که با هدف کلاه برداری از مردم و دادن وعده هایی با سود های نجوی با نام دوج کوین فعالیت می کنند و از همین روی باید بتوانید این دو را کاملا از هم تفکیک کنید. دوج کوین تنها یک ارز دیجیتالی ارزان قیمت می باشد که محبوبیت بالایی دارد که همین محبوبیت بالای آن موجب شده است تا بسیاری از طرح های پانزی از آن سواستفاده کنند. با این وجود می توان گفت بیت کوین، طلا، دلار و ریال هم به نوعی می تواند مورد استفاده ی کلاهبرداران قرار بگیرد.


پس در نظر داشته باشید که دوج کوین به هیچ عنوان یک سایت استخراج ابری نمی باشد و تنها با هدف سرمایه گذاری به وجود نیامده است و سایت های مختلفی وجود دارند که  حوزه ی این ارز دیجیتالی فعالیت می کنند.دوج کوین هم مانند بیت کوین یک پولی دیجیتالی و یک سرمایه ی دیجیتالی می باشد که قابل ذخیره سازی بر روی کیف پول های آنلاین می باشد و همچنین قابل خریداری از صرافی های مختلف می باشد. دوج کوین بر خلاف سایت های کلاه برداری هیچگونه وعده ای مبنی بر ثروت مند شدن به کاربران خود نمی دهد و حتی می توان گفت با توجه به ویژگی هایی که این ارز دیجیتالی داراست عده ای سرمایه گذاری روی آن را پیشنهاد نمی کنند.

داستان دوج کوین

نام خالق این ارز دجبیتالی  به مستعار شیبتوشی ناکاموتو می باشد که نام طنز آن برگرفته از نام خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو می باشد و کاملا ناشناخته زندگی می کند او بدون هدف و بدون در نظر گیری بازاریابی و پذیرش مردم از این ارز دیجیتالی، برای شوخی و تفریحی چنین سیستمی را راه اندازی کرد.نام و لوگوی این ارز دیجیتالی برگرفته از سگ شیبا اینو می باشد. پس در نتیجه می توان گفت دوج کوین به منظور هدف خاصی ایجاد نشده است اما پس از آن که فعالیت خود را شروع کرد توانست محبوبیت بالایی در بین عده ای از مردم پیدا کند. حتی عده ای از حامیان اولیه دوج کوین، برای آن که به فعالان اینترنتی به ازای خدمتی که انجام می دهند و برای کمک به خیریه ها مبلیغی را پرداخت نمایند از دوج کوین استفاده می کنند. شاید بتوان گفت چیزی که باعث محبوبیت بیشتر این ارز دیجیتالی شده است، نام جالب و دوستانه بودن آن در جامعه می باشد که توانست طرفداران بسیاری به خود جذب کند.

هواداران دوج کوین

دوج کوین با توجه به مشکلات فنی بسیاری که داشت توانست از حمایت بالایی در بین کاربران اینترنتی برخوردار شود، حتی بعضی از کاربران آنچنان به این ارز دیجیتالی علاقه پیدا کرده اند که بسیاری از لوازم شخصی خود و منزل خود را به شکل لوگوی آن درآورده اند. در شبکه اجتماعی Reddit یک انجمن به نام دوج کوین وجود دارد که بسیار هم مخاطب دارد و طرفداران و دنبال کنندگان آن این ارز دیجیتالی را از دیگر ارزهای دیجیتالی متفاوت می شمارند. چند مدتی است که حامیان دوج کوین به کاربرانی که در ردیت فعالیت دارند و درباره ی آن تولید محتوا می کنند دوج هدیه می دهند و حتی در این انجمن ها هم برنامه های متفاوت خیریه برگزار می کنند.


عده ای از طرفداران دوج کوین بر این عقیده اند که این ارز دیجیتالی می تواند حتی بهتر از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی مختلف به عنوان پول مورد استفاده قرار گیرد و برای سرمایه گذاری گزینه ی مناسبی می باشد. قیمت دوج کوین، هرچند این ارز دیجیتالی ارزش آنچنان بالایی ندارد و در رتبه بندی های ارزهای دیجیتالی نتوانسته است رده خوبی را بدست بیاورد اما هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. قیمت دوج کوین بسیار کم می باشد و مهم ترین دلیل آن هم این است که تولید آن ادامه دار خواهد بود.


اگر بخواهیم از منظر تعداد واحدها این ارز دیجیتالی را با بیت کوین و یا تتر مقایسه کنیم هیچگونه محدودیتی در تعداد آن وجود ندارد و استخراج آن به صورت مداوم می تواند ادامه داشته باشد. در حالی که تعداد واحدهایی که می توان از بیت کوین استخراج کرد حداکثر 21 میلیون می باشد.