اتریوم

اتریوم یک پلتفرمی است که به صورت غیرمتمرکز می باشد و اجرای قراردادهای هوشمند در آن صورت میگیرد، هیچگونه شخص ثالثی قادر به دخالت در برنامه هایی که در اتریوم اجرا می شود، نمی باشد و همچنین احتمال از کارافتادگی این پلتفرم، سانسورآن و تقلب در آن وجود ندارد. به بیانی ساده تر اتریوم براساس فناوری بلاک چین می باشد که این امکان را به توسعه دهندگان خواهد داد تا بتوانند برنامه های غیرمتمرکز خود را بر روی آن پیاده سازی نمایند، این یک پلتفرم آزاد می باشد. اتریوم تحت نظارت و کنترل هیچگونه سازمان و یا نهادی نمی باشد، پس با این وجود تمامی تراکنش های مالی و همچنین معاملاتی که در آن صورت میگیرد کاملا متفاوت از بانک ها و یا دیگر نهادهای مالی می باشد و کاملا مستقل می باشد. نام ارز دیجیتالی که تحت این شبکه می باشد اتر می باشد و واحد آن به اختصار ETH است. فناوری بلاک چین را می توان از نظر ایده منحصر به فردش با ایده اینترنت برابر دانست. با استفاده از ذخیره بلاک های اطلاعات که توسط شبکه تایید شده اند، بلاک چین قابل دستکاری نیست. اتریوم فرایند ایجاد برنامه های بلاک چینی را بسیار ساده تر و کارآمد تر از قبل کرد. به جای این که برای هر برنامه یک بلاک چین بسازیم، توسعه دهندگان می توانند از بلاک چین اتریوم برای اجرای هزاران برنامه مختلف استفاده کنند.
ارز دیجیتال اتریوم - بیت کوین

مزایای شبکه های غیرمتمرکز

با استفاده از توزیع جمعی و امنیتی که توسط رمزنگاری ایجاد شده است، نرم افزارها به خوبی از حملات سایبری یا فعالیت های فریبکارانه محافظت شده اند. تغییر ناپذیر غیر قابل دستکاری و نفوذ امنیت و حریم خصوصی بالا هرشخصی که برنامه ی غیرمتمرکزی داشته باشد می تواند با استفاده از پلتفرم اتریم آن را توسعه دهد. همچنین بسیاری از توسعه دهندگان نیز قادر خواهند بود بدون آن که نیاز باشد تا بلاک چین جدیدی بسازند، به وسیله ی اتریوم ارز دیجیتال مستقلی برای خود بسازند که به آن ها توکن گفته می شود. در واقع توکن ارزی می باشد که در برنامه های غیرمتمرکز به کار می رود و همچنین این ارز دارای بلاک چین خصوصی برای خود نمی باشد و از دیگر بلاک چین ها مانند اتریوم استفاده می کند. تا قبل از آن که اتریوم وارد دنیای ارز دیجیتالی شود، بسباری از برنامه نویسان بلاک چین، برای آن که بخواهند ارز دیجیتالی برای خود بسازند بنابراین مجبور بودند تا یک بلاک چین مستقل دیگری برای خود بسازند، اما بلاک چین اتریوم به گونه ای است که می توانید در آن از هزاران برنامه ی مختلف نیز استفاده نمائید که امروزه کاربرد بسیاری دارد. هدف اتریوم آن است که به یک کامپیوتر جهانی تبدیل شود. یک سیستم کامپیوتری که از آن در همه ی امور استفاده شود.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

آیا اتریوم شباهتی به بیت کوین دارد؟ نمی توان جواب را به قطعیت بله یا خیر داد. شباهت آن ها از این منظر است که اتریوم می تواند مانند بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی عمل کند و در معاملات از آن استفاده شود و همچنین می توان آن را به عنوان یک روش پرداخت نیز شناخت اما با این حال باز هم تفاوت هایی را با بیت کوین دارد.
اتریوم مانند ارز دیجیتالی بیت کوین دارای یک بلاک چین توزیع شده عمومی می باشد. با توحه به این که از نظر فنی تفاوت های بسیاری با هم دارند اما مهم ترین فرقی که این دو با یکدیگر دارند قابلیت ها و اهدافی می باشد که هریک دنبال می کنند. در واقع ارز دیجیتالی بیت کوین نخستین بار به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی، peer to peer و همچنین به صورت غیر متمرکز نیز به وجود آمد اما اتریوم یک پلفترم کاملا غیرمتمرکز می باشد.
با توجه به این که از بلاک چین بیت کوین، برای رهگیری مالکیت آن استفاده می گردد، اما بلاک چینی که برای اتریوم نوشته و طراحی شده است برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز نیز می باشد. یکی دیگر از شباهت هایی که اتریوم با بیت کوین دارد آن است که مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار یا همان ماینینگ می باشد اما قرار است که به سمت و سوی اثبات سهام حرکت کند.
در صورتی که اثبات سهام در آن رخ دهد آنگاه عملیات استخراج در آن صورت نمی گیرد و افراد با توجه به میزان سهامی که در شبکه دارند، مورد تایید تراکنش ها قرار میگیرند و برهمین اساس نیز پاداش خود را دریافت خواهند کرد.
با توجه به این سقف واحدهای بیت کوین حدود ۲۱ میلیون واحد می باشد اما برای اتریوم هنوز هیچگونه سقف از قبل تعیین شده ای وجود ندارد اما امکان دارد در ادامه مسیری که در پیش دارد، سقفی برای کوین های آن در نظر گرفته شود یا حداقلی برای تولید سالانه ی آن در نظر گرفته شود تا تورمی رخ ندهد.
تراکنش هایی که در اتریوم انجام می شود بسیار سریع تر از بیت کوین می باشد و همچنین به نسبت کارمزد کمتری در مقایسه با بیت کوین دارد. به طور قطع و یقین نمی توان گفت که بیت کوین ارز دیجیتالی بهتری است یا اتریوم، به دلیل آن که هیچکدام از این دو شبکه اهداف یکسانی ندارند و هرکدام دارای ویژگی های به خصوصی نیز می باشند.