استلار چیست

1399/03/30

استلار یک شبکه‌ی همتا به همتا است که مانند بیت‌کوین،روی سیستمی غیرمتمرکز کار می‌کند. استلار از نظر ماهیتی بسیار شبیه به ریپل است ومی‌توان استلار را شاخه‌ای (فورک) از ریپل دانست. البته باید به خاطر داشت که ریپل بر روی ارائه راه حل برای انتقال بین بانک‌های جهان متمرکز است اما استلار قصد تسهیل پرداخت‌های بین افراد در سراسر جهان را دارد. با این حل، شیوه‌ی کار هر دو به بسیار به هم نزدیک است.

واحد ارز استفاده شده در شبکه استلار، 100 میلیارد است که به صورت آهسته و خودکار به بازار تزریق می‌شود. هر تراکنش در شبکه استلار در عرض 6 ثانیه انجام می‌شود و فقط 0.0001 کارمزد دارد.

استلار یک ارز دیجیتال هم برای تراکنش‌های خود ارائه می‌دهد که لومن (XLM) نام دارد.

استلار چگونه کار می‌کند؟

 استلار مانند بیت‌کوین از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند و تمام جزئیات تراکنش‌ها در استلار، بر روی بلاک چین آن به عنوان یک دفترکل عمومی ذخیره می‌شود و هر کسی قادر است این دفتر کل و جزئیات تراکنش‌ها را مشاهده کند. در شبکه استلار، اطلاعات به جای اینکه در یک منبع متمرکز(مثل بانک) جمع‌آوری شوند، بین گره‌‌هایی به‌ هم‌ پیوسته(سرورها) توزیع می‌شوند. همه‌ی تصمیمات و تأییدهایی که در این شبکه صورت می‌گیرد، از طریق پروتکل اجماع استلار انجام می‌شود. زمان مورد نیاز برای رسیدن به این اجماع، ۳ الی ۵ ثانیه است. برخلاف شبکه بیت کوین، استلار از سیستم اثبات کار یا همان Proof of Work  استفاده نمی‌کند و در عوض تراکنش‌هایش از طریق پروتکل توافقی استلار (SCP) انجام می‌شوند. در بیت کوین، ماینرها برای تأیید تراکنش‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند؛ اما در این کریپتو گره‌های مورد اعتماد که به گره‌های تائید (servers) معروف‌ هستند و Stellar Core را اجرا می‌کنند، این تراکنش ها را تایید می‌کنند. Stellar Core نرم‌افزاری است که گره‌ها بر روی شبکه از آن استفاده می‌کنند تا به اجماع و تراکنش‌های معتبر برسند.

دلیل محبوبیت استلار چیست؟

این سیستم خدمات گسترده‌ای ارائه می‌دهد و فرایند انتقال وجه را بسیار سریع‌تر از سیستم‌های سنتی بانک انجام می‌دهد. از طرفی یک سیستم غیر متمرکز است که دسترسی به انواع ارزها را هم برای کاربرانش آسان کرده است. ارائه‌ی توکن واسطه لومن نیز به محبوبیت این سیستم نزد کاربران، افزوده است. شما می‌توانید به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا قوی لومن (XLM) را برای داد و ستدهای خود خریداری کنید. از لحاظ امنیتی، استلار سابقه‌ی خوبی از خود به جا گذاشته است.تا کنون گزارشی مبنی بر هک شدنش منتشر نشده. جالب است بدانید شرکت IBM در پروژه‌های خود از ارز دیجیتال لومن (XLM) استفاده می‌کند. هزینه‌ی تراکنش پایین یکی از دلایل محبوبیت استلار در بین کاربران است. دلیل دیگر محبوبیت استلار، صعود ارزش آن در طی سال‌های اخیر است که آن را به جایگاه 13 رسانده است. ارزش هر واحد این ارز دیجیتال در سال گذشته 0.002 دلار بود و در حال حاضر ارزش استلار به 0.7 دلار رسیده این یعنی 35 برابر بیشتر از سال پیش.

چگونه می‌توانیم استلار به دست بیاوریم؟

استلار مانند بیت‌کوین قابلیت استخراج ندارد. شبکه استلار مبتنی بر الگوریتم اجماع کار می‌کند. زمانی که شبکه استلار در سال 2014 راه اندازی شد، 100 میلیارد سکه Stellar (لومن) نیز ساخته شد. به همین دلیل، برخلاف بیت کوین و بعضی کریپتوکارنسی ها، در شبکه ای که از پیش تعداد واحد مشخصی سکه تولید کرده، امکان استخراج ارز دیجیتال آن وجود ندارد.تاکنون 95 درصد از 100 میلیارد استلار تولید شده، در بین افراد مختلف توزیع شد، و 5 درصد دیگر در شبکه باقی مانده. توزیع توکن یکی از روش های دریافت توکن جدید در این شبکه محسوب می‌شود.

در حال حاضر شبکه استلار با تیکیه بر یک سیاست تورمی، هر سال با نرخ ثابت یک درصد، لومن‌های جدید تولید و به شبکه اضافه می‌کند. پس از آنکه لومن های جدید تولید می‌شوند، طی یک پروسه رای گیری بین کسانی که رمز ارز این شبکه را ذخیره کرده اند، توزیع خواهند شد. برای دریافت لومن های جدید باید حداقل 0.05% از آرا را بدست بیاورید. استلار برنامه دارد در آینده الگوریتم اجماع جدیدی به نام پروتکل اجماع استلار (SCP) را در پیش گیرد. جزئیات این پروتکل در کاغذ معرفی کسب‌وکار آن که توسط دیوید مازیرس استاد دانشگاه استنفرد نوشته شده است، وجود دارد. در نهایت شما می‌توانید با خرید از یک صرافی، معامله در درون شبکه استلار، دریافت از طریق رای گیری و از طریق برنامه‌های اهدایی، لومن (ارز دیجیتال استلار) دریافت کنید.