مفهوم بلاک در بلاک‌چین چیست

1399/04/02

مفهوم بلاک در بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین به عنوان فناوری جدید این روزهای دنیای IT تاثیر چشمگیری در به وجود آمدن پدیده‌هایی مثل اینترنت اشیا و سیستم‌های پرداخت برون مرزی داشته است. بلاک‌چین را می‌توان زنجیره ای از بلوک‌های به هم پیوسته دانست که حاوی اطلاعات تراکنش‌های انجام شده می‌باشد. این تراکنش‌ها غیر قابل بازگشت و غیرقابل دستکاری می‌باشند. در این مقاله قصد داریم در مورد مفهوم بلاک در بلاک چین مواردی را توضیح دهیم.

بلاک چیست؟

هر بلاک یک واحد از زنجیره بلاک‌چین است که اطلاعاتی را در خود نگه‌داری می‌کند. اگر بخواهیم با مثال بیت‌کوین مساله را روشن‌تر کنیم، هر بلاک در بلاک‌چین بیت‌کوین یک واحد اطلاعاتی است که در آن اطلاعاتی در مورد تراکنش انجام شده نگه داری می‌شود. این اطلاعات می‌تواند شامل، کلید خصوصی، کلید عمومی، تاریخ انجام تراکنش باشد. هر بلوک پس از کامل شدن بسته می‌شود و دیگر قابل تغییر یافتن نیست. پس از کامل شدن هر بلاک، راه برای استخراج شدن بلاک بعدی باز می‌شود و بعد از آن دیگر نمی‌توان تغییری در بلاک‌های قبلی صورت داد.

بلاک‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

هر بلاک توسط یک ماینر ایجاد می‌شود. وقتی یک تراکنش در شبکه بیت‌کوین انجام می‌شود و عملیات خرید بیت‌کوین یا فروش بیت‌کوین صورت می‌گیرد، این اطلاعات در یک استخر تراکنش‌های تاییر نشده قرار می‌گیرند که به آن استخر حافظه (Memory pool) می‌گویند. وظیفه‌ی ماینر ها این است که تراکنش‌ها را از استخر حافظه جمع‌آوری کرده و در بلاک کاندید قرار دهند. پس از این، ماینر تلاش می‌کند که این بلاک کاندید را به بلاک‌چین اضافه کند.

بلاک هدر چیست؟

شما به عنوان یک ماینر می‌توانید به هر بلاک کاندید، یک بلاک هدر (block header) اختصاص دهید که در واقع شامل مجموعه‌ای از فراداده‌هایی درباره بلاک است. ماینرها هنگام اضافه کردن بلاک به بلاک‌چین، از این فراداه‌ها یا متادیتاها استفاده می‌کنند. فراداده (Metadata) به داده‌ای گفته می‌شود که داده‌ها دیگر را توصیف می‌کند و به عنوان یک برچسب که حاوی اطلاعات خاصی است، عمل می‌کند.

بلاک‌ها چطور به بلاک‌چین اضافه می‌شوند؟

 ماینر‌ها برای اضافه کردن یک بلاک کاندید به بلاک‌چین و به منظور کاهش مقدار سختی هدف، اطلاعات را هش می‌کنند.

هشِ هدف از طریق میزان سختی محاسبه می‌شود. سختی، معیاری است که توسط شبکه بیت‌کوین تعیین می‌شود تا میزان دشواری افزودن بلاک تراکنش‌ها به بلاک‌چین تنظیم شود.

نانس (Nonce) چیست؟

اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به موضوع بی‌اندازیم باید بگوییم که بلاک هدر به تنهایی هش نمی‌شود. برای این کار، به یک عدد دیگر نیاز داریم. این عدد نانس (Nonce) نام دارد و اساسا رشته‌ای ساختگی است که به ماینرها کمک می‌کند تا برای بلاک، مقدار هش کمتر از هدف سختی بیابند. نانس متغیری است که توسط الگوریتم اثبات کار به هش اضافه می‌شود.

آنچه گفته شد توضیح مختصری از فرایند تشکیل بلاک و مفهوم بلاک در زنجیره بلاک چین بود. با این حال همه‌ی بلاک چین ها مشابه به هم عمل نمی‌کنند و خصوصیات متفاوتی در هر کدام دیده می‌شود.