آشنایی با سرمایه گزاران برتر حوزه ارز دیجیتال

1399/04/06

اگر شما سال 2009 تعداد 10 بیت‌کوین با ارزشی کمتر از 8 دلار خریده بودید، در حال حاضر، نزدیک به 100 هزار دلار سرمایه‌ داشتید. سودی که از آن صحبت می‌کنیم اگرچه وسوسه کننده است، اما به راحتی به دست نمی‌آید. سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال این روزها به یکی از ریسکی ترین و در عین حال جذاب‌ترین سرمایه‌ گذاری رایج تبدیل شده است و هر روز به تعداد فعالان این حوزه افزوده می‌شود. بد نیست پیش از ورود به این حوزه، با سرمایه گذارارن برتر حوزه ارز دیجیتال آشنا شویم و علت‌های موفقیت آنها را بررسی کنیم.

1. راجر ور (Roger Ver)

راجر ور یکی از اولین کسانی است که به روی بیت‌کوین سرمایه گذاری کرد و به بازاریابی برای این شبکه عظیم پرداخت. او در سال 2011 برای اولین بار نام بیت‌کوین را از دهان مدیر اجرایی بیت‌کوین، در یک برنامه رادیویی شنید و پس از آن به این حوزه علاقه مند شد.  از سال 1999 تا سال 2012 مدیر عامل شرکتی به نام MemoryDealers.com  بود و پس از آشنایی اش با بیت‌کوین، اولین شرکتی بود که قابلیت پرداخت با بیت‌کوین را به سایت مربوط به شرکتش اضافه کرد. اولین سرمایه گذاری او در سال 2011 روی بیت‌کوین صورت گرفت و پس از مدتی به بازاریابی برای شبکه بیت‌کوین رو آورد و چنان در این کار موفق بود که در همان سال حدود یک میلیون دلار برای شرکت‌های مختلف روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد. خدمات او، باعث شد که بیت‌کوین یک طراح و برنامه نویس دیگر استخدام کند. او که حالا لقب "مسیح بیت‌کوین" را یدک می‌کشد، از همان ابتدا، بیت‌کوین را ابزرای برای ارتقا آزادی اقتصادی می‌دانست و معتقد بود: "دولت ها نمی‌توانند از این پول به برای تهیه جنگ افزارهای خود استفاده کنند و این خود حسن بزرگی ست".


2. تیم دراپر (Tim Draper)

دراپر یکی از سرمایه‌گذاران تاثیر گذار روی بیت‌کوین بوده و هست. پیش از اینکه وارد دنیای کریپتو شود، به سرمایه گذاری روی فناوری های نوین مشغول بود. او از اولین سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی است که سابقه‌ی سرمایه گذاری روی Skype ، Baidu و Tesla را دارد. در 27 ژوئن سال 2014 ، دراپر 30.000 بیت‌کوین که توسط سرویس Marshals ایالات متحده توقیف شده و به حراج گذاشته شده بود را به قیمت حدودی 19 میلیون دلار خریداری کرد. این اولین تجربه‌ی خرید بیت کوین او بود. در 23 سپتامبر همان سال، دراپر پیش بینی کرد که یک بیت‌کوین در سه سال آینده به قیمت 10.00 دلار خواهد رسید. او سال بعد 400.000 دلار یعنی معادل 2000 بیت کوین 200 دلاری به دست آورد. پیش بینی او نه تنها به واقعیت پیوست بلکه ارزش بیت‌کوین از آنچه او پیش بینی کرده بود پیشی گرفت. در دسامبر سال 2019 او بار دیگر پیش بینی کرد که بیت‌کوین در سال 2023، به قیمت 250.000 دلار برسد.


3. کامرون وینکلواس (Cameron Winklevoss)

وینکلسون  کار آفرین و بنیانگذار Winkvoss Capital Management است. او که به همراه برارد دوقولویش یکی از معترضان به مارک زاکربرگ هستند، معتقدند که زاکربرگ ایده‌ی اصلی فیس‌بوک را از آنها دزدیده است و بارها علیه او در دادگاه‌های مختلف شکایت تنظیم کردند. بلاخرا آنها توانستند ادعای خود را اثبات کنند و 11 میلیون دلار غرامت از زاکربرگ بگیرند. آنها این پول را مستقیما روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کردند و پس از آن یک صرافی دیجیتال به نام Gemini تاسیس کردند. این دوقلوها حالا به یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران بیت‌کوین تبدیل شده از به طوری که گفته می‌شود یک درصد از تمام بیت‌کوین‌های موجود، به این دو برادر تعلق دارد.


4. جک دورسی (Jack Dorsey)

دورسی مدیر عامل توییتر است که یکی از حامیان اصلی بیت‌کوین به شمار می‌رود او حتی در سال ۲۰۱۸، گزینه خرید بیت کوین را از طریق شرکت پرداختی خود، اسکوئر (Square)، برای مشتریان‌اش فراهم کرد. از آن زمان، دورسی عقیده خود را مبنی بر اینکه بیت کوین می‌تواند ارز اینترنت باشد ابراز کرده و حتی وایت پیپر آن را نوعی "شعر ادبی" توصیف کرده است. 

با این حال، در مورد دارایی بیت کوین‌اش سخن چندانی به‌ میان نمی‌آورد. او در پاسخ به این‌که چه مقدار بیت کوین دارد فقط در توییتی نوشت: «به اندازه کافی». با این حال، به‌گفته خود او، او بازهم بیت کوین بیشتری خریداری کرده است و میزان بیت کوین خود را روی اپلیکیشن کَش (Cash App) به حداکثر رسانده است. اپلیکیشن کَش مربوط به خدمات پرداخت شرکت اسکوئر است.