معرفی کامل ارز دیجیتال ریپل

1399/03/16

علاقه‌مندان به دنیای رمزارزها حتما بارها اسم ریپل را به عنوان یک ارز دیجیتال شنیده‌اند؛ اما ریپل تنها یک ارز دیجیتال مانند تتر نیست. ریپل در اصل نام شرکتی است که در حوزه‌ی نقل و انتقال پول بین موسسات مالی و بانک‌ها فعالیت می‌کند و هدف آن توسعه‌ی ارتباطات مالی برون مرزی ست.

این شرکت محصولی به نام ریپل XRP هم تولید و به بازار عرضه می‌کند که به عنوان ارز دیجیتال واسطه، در نقل و انتقالات به کار می‌رود، که البته قابل ذخیره سازی و خرید و فروش هم هست.

اگر مشتاق هستید تا در مورد ارز دیجیتال ریپل بیشتر بدانید، این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

XRP یکی از محصولات شرکت ریپل

شرکت ریپل به عنوان خدمات دهنده‌ی معاملات بانکی و بین‌المللی، 3 محصول عمده دارد:

xCurrent یکی از محبوب ترین محصولات ریپل است که کار مبادله بین درگاه‌های بانک را در هر نقطه‌ای از جهان انجام می‌دهد. محصول دوم xPaid نام دارد که امکان نقل و انتقال پول را توسط افراد مهیا می‌سازد.

محصول سوم که منظور ما از نوشتن این مقاله را به خود اختصاص داده است XRP یا ارز دیجیتال ریپل است.

XRP یک توکن است که برای انتقال ارزش از طریق شبکه‌ی ریپل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع XRP یک واسطه برای انجام مبادلات است،چه بین ارزهای فیات، چه بین کریپتوکارنسی‌ها. 

ریپل به شما کمک می‌کند تا با استفاده از فناوری بلاک‌چین، معاملات برون مرزی خود را انجام دهید و برای این کار از شما هزینه‌ای نزدیک به صفر (0.00001 دلار) دریافت می‌کند. زمانی کمتر از 10 ثانیه برای این انتقال نیاز است.

توکن ریپل (XRP) که برای پردازش این معاملات مورد استفاده است، به عنوان ارزی واسطه در شبکه ripple عمل می‌کند. به بیانی ساده، ارز ورودی با XRP مبادله می‌شود، سپس برای انجام تراکنش به شبکه انتقال داده می‌شود و پس از رسیدن به گیرنده به ارز خروجی تبدیل می‌شود.

در ایده اولیه‌ شرکت ریپل این امکان وجود داشت که هر شخصی بتواند توکن خود را بسازد و برای نقل و انتقال از آن استفاده  کند و از نظر تئوری هنوز هم چنین امکانی وجود دارد. اما در حال حاضر تنها ارز دیجیتال ریپل،XRP  است و همه‌ی معاملات توسط این ارز واسطه انجام می‌شوند.

ارزش رمزارز ریپل

هم اکنون در تاریخ 12 خرداد 1399، ریپل دارای بازاری به ارزش 9.04 میلیارد دلار است و دارای رتبه سوم در بازار ارزهای دیجیتال است. با این میزان ارزش بازار، ریپل 3.34 درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد، که عدد قابل توجهی است.

قیمت ریپل در سال 2017، 25 سنت بود، که پس از کسب مجوزهای لازم از دولت ایالات متحده و همچنین چراغ سبز کشورهای شرق آسیا، ارزش آن در کمتر از 1 سال رشد بیش از 800 درصدی را تجربه کرد. قیمت ریپل در اولین روز از سال 2018، به 3.09  دلار رسید که قبل از آن بی سابقه بود و بعد از آن هم تاکنون دیگر رخ نداده است. در تاریخ نگارش این مقاله قیمت ریپل معادل با 0.2 دلار است و حجم معادلات روزانه آن به 1.68 میلیارد دلار می‌رسد.

استخراج ریپل 

برخلاف بیت‌کوین که از طریق الگوریتم اثبات کار قادر به تایید تراکنش‌ها و ساخت بلاک جدید است، ریپل از الگوریتم اجماع استفاده می‌کند که شاید از جهاتی سودمند باشد و از جهاتی ناامید کننده.

ریپل به دلیل استفاده از این الگوریتم قابلیت ماین شدن ندارد. شاید یکی از سودمندی های این الگوریتم تین باشد که به علت ماین نشدن، به محیط زیست آسیب نمی‌زند.

پدیدآورندگان ریپل، با هدف تبدیل آن به یک سیستم جهانی انتقال پول شروع به کار کردند و مقدار رمزارز ریپل از همان ابتدا محدود به 100 میلیارد واحد بود. نصف این مبلغ طی مدت زمانی به بازار عرضه شده و همچنان عرضه می‌شود و نصف دیگر آن، در مالکیت بنیاد ریپل قرار دارد. در نتجه تنها راه به دست آوردن ریپل، خرید آن از صرافی‌ها است.

ذخیره‌ سازی ریپل

به منظور نگهداری از ریپل خود بیاد یک کیف پول داشته باشید.قبل تر در مقاله‌ای جداگانه بهترین کیف پول ریپل را خدمت شما معرفی کرده‌ایم.

به خاطر داشته باشید که بهترین و امن‌ارین روش برای نگهداری از ریپل، استفاده از کیف‌پول‌های سخت افزاری است. این کیف پول‌ها کلیدخصوصی شما را به صورت آفلاین نگهداری می‌کنند و نمایشگر کوچکی دارند که می‌توانید از آن طریق مبلغ ریپل موجود در حسابتان را بخوانید.

آینده‌ی ریپل

شرکت ریپل به عنوان یک تسهیل کننده معاملات، هدف خود را انجام تراکنش‌های برون مرزی و بین بانکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین میزان کارمزد قرار داده است. تاکنون استفاده از خدمات جابجایی پول ریپل بیش از ارز دیجیتال آن یعنی XRP مورد استقبال موسسات و بانک‌ها قرار گرفته است. با این وجود استفاده از ریپل به عنوان سومین رمزارز بازار که دارای ساختاری متفاوت از دیگر رمزارزهاست هنوز هم طرفداران خود را دارد. از طرفی با نگاه بلند پروازانه‌ی ریپل،برای رسیدن به جایگاه سویفت در نقل و انتقالات روبرو هستیم، که ممکن است در صورت تحقق، باعث رشد قیمت XRP شود. از طرفی حریفی مثل سویفت با همه‌ی نقص‌هایی که نسبت به ریپل دارد، شبکه‌ای با سابقه و معتبر در این زمینه است و حتما برای این رقابت خود را آماده کرده است و به سادگی از میدان به در نخواهد شد.

باید توجه داشت که ریپل از ساختاری متمرکز برای حفظ ارزش رمزارز خود استفاده می‌کند و با حذف شرکت ریپل، در واقع رمزارز آن هم حذف خواهد شد و بسیاری از تحلیل‌گران،غیرمتمرکز نبودن را عیبی بزرگ در ماهیت ریپل می‌دانند.