استخر استخراج چیست

1399/07/26

هرکدام از ارزهای دیجیتالی دارای مراحل مختلفی برای استخراج می باشند که این بسته به نوع ارز دیجیتال خواهد داشت. به طور مثال درصورتی که خرید بیت کوین خود را از صرافی خاصی انجام دهید آنگاه بسته به آن که چه مدل دستگاهی را برای ماینینگ انتخاب می نمائید و همچنین آماده نمودن تجهیزات لازم برای استخراج می توانید جزئی از مراحل استخراج یا همان ماینینگ را انجام دهید.

سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که استخراستخراج چه چیزی می باشد؟ یا آن که به چه دلیل ماینرها به استخرهای استخراج متصل می گردند؟

استخر ماینینگ چه چیزی می باشد؟

استخر استخراج به عنوان محل مجازی شناخته شده می باشد که جامعه ای از ماینرها و کسانی که کار استخراج ارز دیجیتال را انجام می دهند می توانند قدرت پردازش دستگاه های ماینرخود را با یکدیگر به گونه ای ادغام نموده تا بتوانند حتی به نحوی شانس خود را برای سودآوری به خصوص در زمینه ی استخراج ارز دیجیتال بیشتر کنند.

چیزی که در اینجا مطرح می باشد آن است که در شبکه بلاک چین رقابت بسیاری برای حل مسائل پیچیده وجود دارد، از همین روی با وجود همینرقابت استخراج کنندگان می توانند تمرکز بیشتری بر روی قدرت پردازش خود در زمینه یاستخراج داشته باشند.حال برای آن که بتوانیم درک بهتری در این زمینه داشته باشیم لازم است تا اطلاعات بیشتری در خصوص فرآیند ماینینگ به دست آوریم. در طی فرآیند استخراج، تراکنش هایی که توسط ماینرها انجام می شود در بسته هایی به نام بلاک قرار خواهد گرفت. برای آن که یک بتوان یک بلاک را به بلاک چین متصل نمود، ماینرها زمانی می توانند به جواب معادله یا همان هش بلاک دسترسی داشته باشند تا بتوانند اعداد موجود در شبکه را حدس زده و همچنین معادلات پیچیده ریاضی را حل نمایند. انجام این کار لازمه ی آن است تا دستگاهی که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می کنند دارای قدرت پردازش کافی باشد و همچنین میزان برقی که مصرف می نماید بهینه باشد.

استخراج ارز دیجیتال بدین منظور صورت میگیرد تا شبکهمحلی امن تر شناخته شود و همچنین انجام این کار موجب می گردد میزان حملات به آننیز کمتر شود. در نهایت برای آن که ماینینگ بتواند برای انجام چنین کار مهمی انگیزه ی لازم را داشته باشد، هر ماینینگ که به این موفقیت دست پیدا کند به جوابزودتر برسد خواهد توانست پاداش لازم را دریافت کند که به چنین پاداشی(block reward) نیز گفته می شود.

به طور مثال در حاضر پاداشی که برای بیت کوین در نظر گرفته می شود حدود 12.5 واحد می باشد که انجام چنین کاری در هر 10 دقیقه صورت خواهد گرفت و ماینرها می توانند پاداش خود را دریافت نمایند. در همان روزهای نخستی که بیت کوین در اوج خود بود وتازه در حال شناخته شدن بود بسیاری از ماینرها به صورت مستقیم فرآیند استخراج آنرا انجام می دادند و حتی تا آن زمان چیزی به عنوان استخر استخراج نیز وجود نداشت.با این وجود با توجه به آن که استخراج یک فرآیند کاملا رقابتی می باشد اما می توانگفت تعدادی بسیاری از غول های ثروتمند وارد چنین زمینه ای در خصوص استخراج ارزدیجیتال شده اند و به آن خواهند پرداخت.در نظر داشته باشید دستگاهی برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین دارید که میزان قدرت آن حدود 50 تراهش بر ثانیه می باشد و در صورتی کهبخواهید به طور مستقیم عملیات ماینینگ را انجام دهید بایستی بر یک سری مسائل بارقبای خود رقابت نمائید و وارد چالش شوید که توان پردازشی مجموع تمامی آن حدود 120میلیون تراهش بر ثانیه می باشد، از همین رو می توان گفت میزان موفقیت شما برای دستیافتن به پاداش ماینینگ شاید به اندازه ی 0 درصد نیز باشد.پس در این صورت می توان ذکر کرد یکی از مهم ترین دلایل پیوستن یک ماینر به استخر استخراج می تواند بالا رفتن شانس سوددهی او نیزباشد. ماینرهایی که اندازه ی آن کوچک می باشد با پیوستن به استخر استخراج میتوانند قدرت پردازش خود را در اختیار آن قرار دهند و آنگاه استخر ماینینگ به نمایندگی از تمامی ماینرها، در فرآیند استخراج شرکت خواهد کرد و با این وجود باتوجه به بالا رفتن میزان قدرت هش در نتیجه شانس سوددهی هم بیشتر خواهد شد و پاداش مورد نظر برای عملیات ماینینگ دریافت خواهد شد و با توجه به قدرت ماینرها یادستگاه استخراج این پاداش تقسیم خواهد شد.

یکی از دلایلی که ذکر کردیم میزان موفقیت برای سوددهی با پیوستن به استخر استخراج بیشتر می شود آن است که توان پردازشی یک دستگاه به توان پردازش ماینرهای دیگر افزوده می شود و در نهایت یک ماینر یکپارچه تشکیل خواهدشد که بدین صورت روند استخراج ارز دجیتالی مانند بیت کوین هم راحت تر خواهد شد وهم آن که انجام چنین کاری با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت. نکته ی دیگری که در این خصوص وجود دارد آن است که جمعشدن ماینرهای مختلف در استخر استخراج به صورت کاملا مجازی صورت میگیرد بدین صورت که فردی به عنوان ماینر که در ایران مستقر می باشد می تواند به استخر ماینری متصلگردد که در روسیه واقع می باشد و بدین وسیله خواهد توانست قدرت پردازش خود رابیشتر کرده و آن را با ماینرهای دیگر نیز به اشتراک بگذارد.

انواع پاداش دهی در استخر استخراج

روش های مختلفی برای سود دهی ماینینگ وجود دارد که در استخر استخراج انجام می پذیرد.

روش ها و شیوه های گوناگونی برای پرداخت سود به ماینرها در استخر استخراج وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • پرداخت به ازای سهم
  • پرداخت نسبی
  • پرداخت مبتنی بر امتیاز
  • پرداخت به ازای N سهم آخر