بزرگ ترین سرقت تاریخ بیت کوین

1399/07/09

صرافی ژاپنی Mt.Gox جزء عظیم ترین صرافی های بیت کوین در سال 2014 به شمار می رفت و به گونه ای بود که درصد زیادی از معاملات انجام شده بیت کوین در این صرافی انجام میشده است و شهرت جهانی داشته است. اما در اوج فعالیت خود این صرافی با شکست بسیار بدی مواجه شد که این اتفاق در روزهای آخر ماه فوریه همان سال پیش آمد. اتفاق بدی که برای چنین صرافی به وجود آمد در واقع همان هک کردن این وب سرویس بود  که باعث ریزش سرمایه ی بسیاری از این صرافی گردید.

در واقع می توان گفت حدود 740 هزار بیت کوین که حدود 6 درصد از بیت کوین آن زمان بود با هک شدن این صرافی از بین رفت که ارزش این بیت کوین ها در آن زمان چیزی حدود 460 میلیون یورو بوده است و در ماه اکتبر 2017 ارزش این بیت کوین ها حدود 3 میلیارد دلار بوده است.

با هک شدن این صرافی نه تنها میزان زیادی از بیت کوین های آن از بیت رفت بلکه سرمایه ی دلاری بسیار زیادی بالغ بر حدود 27 میلیون دلار هم از این صرافی دزدیده شده است. با توجه به این که حدود 200 هزارتا از بیت کوین به سرقت رفته دوباره بازیابی شده است اما 350 هزارتای دیگر آن مفقود باقی مانده است.

در این مبحث قصد داریم چگونگی پیدایش صرافی Mt.Gox را بررسی کرده و دلایل هک شدن آن را مورد بحث قرار دهیم تا نتایج حاصل از هک صرافی ها را به دست بیاوریم.

اما این سوال قابل مطرح است که آیا امکان دارد دوباره چنین صرافی هایی مورد حمله عده ای قرار بگیرند؟ آیا تضمینی وجود خواهد داشت تا دوباره بخواهیم بر روی چنین صرافی ها سرمایه گذاری لازم را انجام دهیم؟

خرید بیت کوین

پیدایش صرافی Mt.Gox

شخصی به نام جد مک کلاب (Jed McCaleb) که یک برنامه نویس آمریکایی بوده است در سال 2010 این صرافی را ایجاد کرده است و مدتی بعد همین فرد ریپل را بنیان گذاری کرده است و فعالیت آن را آغاز کرده است. یک توسعه دهنده ی فرانسوی که جزء طرفداران ارز دیجیتال بیت کوین هم بوده است به نام مارک کارپلس (Mark Karpeles) این صرافی را خریداری نمود.

Mt.Gox یکی از صرافی هایی شده بود که به رشد و پیشرفت زیادی دست یافته بود و جزء پرطرفدارین صرافی هایی در جهان محسوب گردیده است که در حوزه ی خرید بیت کوین و فروش ان فعالیت می کند.

بهتر است بدانید Mt.Gox نام مخفف Magic The Gathering Online Exchange می باشد و به همان عنوان شناخته شده می باشد.

صرافی Mt.Gox در سال 2011 مورد حمله ی هکرها قرار گرفت. این احتمال نیز وجود دارد به دلیل مشکلی که در سیستم کامپیوتری حسابداران شرکت به وجود آمده است بنابراین مورد حمله قرار گرفته است.

در چنین اتفاقی هکرها با دسترسی هایی که به صرافی پیدا کرده بودند توانسته بودند ارزش اسمی بیت کوین را به اندازه ی 1 سنت آن هم به صورت مصنوعی کاهش دهند و همین عامل موجب شد تا بتوانند حدود 2000 بیت کوین را از حساب های کاربران به سرقت ببرند.