بلاک چین و کسب کار

1399/05/22

بلاک چین فناوری می باشد که از آن در دنیای ارز دیجیتال استفاده می شود و با ظهور بیت کوین شکل گرفت و امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده است و هرروزه گسترده تر می شود.

البته در شبکه بلاک چین به غیر از خرید بیت کوین و معاملات ارز دیجیتال می توان در حوزه های مختلف و صنایع گوناگون از آن استفاده کرد. ما در این مطلب قصد نداریم بلاک چین یا حتی بیت کوین را آموزش بدهیم بلکه هدف آن است که بدانیم چگونه می توان به ایده بلاک چین جامه عمل پوشاند و از این گونه فناوری ها چگونه می توان در کسب و کارها استفاده کرد.

البته در ابتدا این سوال قابل مطرح است که آیا هر ایده ای در دنیای ارز دیجیتال می تواند به بلاک چین تبدیل شود؟ به طور خلاصه اگر بخواهیم پاسخ بدهیم بله این امکان وجود دارد اما خوب شرایطی هم خواهد داشت.

تمامی ایده ها را نمی توان بر روی بلاک چین پیاده سازی کرد اما خوب قابل استفاده برای بسیاری از ایده ها می باشد. در واقع می توان در بسیاری از فرآیندها از فناوری بلاک چین استفاده کرد اما خوب در ابتدا باید نیازسنجی شود که آیا کاربردی می باشد یا خیر؟

همچنین در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در بلاک چین هر اقدامی ( هر تراکنشی) را انجام دهید به طور مثال اگر تصمیم به خرید بیت کوین داشته باشید یا بخواهید تتر خریداری نمائید باید هزینه ی مازادی را در این رابطه بپردازید. به طور مثال تصور نمائید اینستاگرام در شبکه بلاک چین باشد، آنگاه هر لایکی که در آن انجام می شود، ارسال پست و ارسال کامنت و هر رویداد دیگر در آن به منزله یک تراکنش می باشد که تمامی آن دارای هزینه یا کارمزد می باشد. پس در نظر داشته باشید که هر فعالیت خرد یا بزرگ در شبکه بلاک چین می تواند هزینه بر باشد.

پس با توجه به این موارد حتما باید در نظر داشته باشید که باید دلایلی منطقی و اقتصادی و فناورانه برای راه اندازی چنین شبکه ای داشته باشید.

ویژگی های یک ایده بلاک چینی

در کل 5 ویژگی اصلی برای یک ایده بلاک چینی وجود دارد که هریک از آن ها خود به مفاهیم کوچک تری تقسیم بندی شده اند:

1-     توجیه اقتصادی: تحقیق، تحلیل و محاسبه

2-     توجیه فناورانه / کاربردی: مشکل حاد و بحرانی

3-      تحقیقات گسترده بازار:  تحلیل و بررسی بازار مورد نظر

4-     سیاست گذاری: سیاست های به کار برده شده در سیستم، حق و حقوق کاربران

5-     اکو سیستم ( برد – برد)

1)      توجیه اقتصادی: تحقیق، تحلیل و محاسبه

2)      در حال حاضر در چنین مقطعی، استفاده از بلاک چین به جای پایگاه داده می تواند هزینه ی کسب و کار را بیشتر کند. از سویی دیگر در صورتی که برای حل کردن چنین مشکلی بخواهید از فناوری بلاک چین استفاده کنید و آن مشکل حاد و بحرانی باشد با این وجود حتی در صورت هزینه بر بودن آن، استفاده از آن برای مشتریان و مصرف کنندگان کاملا منطقی خواهد بود.

در حالت های مختلف دیگر امکان دارد هزینه ها ثابت باقی بماند و یا حتی کاهش پیدا کند. پس در این صورت می توان نتیجه گرفت که:

بسیاری از ایده ها یا تمامی آن ها می تواند در بلاک چین قرار بگیرد و هم از منظر اقتصادی و هم مصرفی به صرفه می باشد.

البته باید در نظر داشت که توجیه اقتصادی یکی از مهم ترین مواردی است که در ایده بلاک چینی باید آن را در نظر گرفت.  توجیه اقتصادی در ایده بلاک چین می تواند به عنوان فرآیندی مقایسه ای در نظر گرفته شود که از طراحی ایده تا محصول نهایی در نظر گرفته می شود.

حال این مقایسه براساس کاربرد، هزینه و کارایی، بین روش سنتی (پایگاه داده متمرکز) و روش نوین که همان بلاک چین می باشد به کار گرفته خواهد شد.

در چنین مقایسه ای باید حتما بازار را در نظر داشته باشید. این بازار می تواند یکی از شبیه ترین کسب و کارها به ایده شما باشد. حال این ایده می تواند بلاک چینی یا غیر بلاک چینی باشد. به طور مثال در صورتی که تصمیم دارید یک شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین راه اندازی نمائید، کسب و کارهای شبیه به آن را که می توانید مورد تحلیل قرار دهید اینستاگرام، ردیت و موارد شبیه به آن می باشد.

پس از آن که کسب و کار شبیه به آن را انتخاب کردید آنگاه تحلیل و تفسیر بازار به آسانی صورت خواهد گرفت به دلیل آن که داده هایی از میزان فعالیت، تعداد کاربران و کسب و کارهای مربوط به آن در دسترس می باشند.