آینده‌ی بلاک چین چگونه خواهد بود

1399/03/21

در مارس 2010 بیت کو‌ین ارزشی کمتر از یک پنی داشت در حالی که یک دهه بعد ارزش آن به 20000 دلار رسید و سرمایه‌گذاران اولیه آن را به میلیونرهای عصر جدید تبدیل کرد. خیلی ها این جهش بزرگ را ثمره‌ی فناوری جدید "بلاک‌چین" می‌دانند. بلاک‌چین سیستمی است که امنیت رمزگذاری را تضمین می‌کند و به کاربران این اجازه را می‌دهد که اطلاعات خود را به صورت رمزنگاری شده وارد سیستمی کنند که ناظر مرکزی ندارد.خیلی‌ از متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که تکنولوژی بلاک‌چین به زودی دنیا را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و کاربردهای آن بیشتر از چیزی که امروز هست خواهد شد.

 

بلاک چین چیست؟

به طور معمول، ما در جامعه‌ی امروز به اشخاص ثالث و معتبری مثل بانک‌ها، شوراها، دادگاه‌ها و حکومت‌ها احترام می‌گذاریم و برای آنها اعتبار قائلیم. این اعتبار و ارزش به دلیل در دست داشتن پرونده‌ها، اطلاعات تراکنش‌ها، معاملات تجاری و رای‌هاست. این اعتبار همیشه جنبه‌ی مثبتی ندارد، چرا که اگر آنها شکست بخورند یا دروغ بگویند نتیجه‌ی بدی برای ما رقم خواهد خورد. حال تصور کنید در هر یک از حوزه‌هایی که گفته شد هیچ شخص ثالثی نباشد و همه‌ی اطلاعات، ارزش‌های سازمانی و اسناد و مدارک به صورت شبکه‌ی گسترده‌ای از اطلاعات در دسترس همگان باشد. بلاک‌چین نام آن شبکه‌ است. این شبکه از تعداد زیادی نود (گره) تشکیل شده است که هر کس می‌تواند اطلاعات مربوط به خودش را به صورت رمزنگاری شده در آن ذخیره کند، به طوریکه برای شخص دیگری قابل رویت نیست. این تکنولوژی نوظهور می‌تواند در زمینه‌های مختلف تغییر و تحول ایجاد کند زیرا محتویات توزیع شده در این محیط توسط هیچ سازمانی قابل کنترل و دسترسی نیست. زیرا اصولا نیازی به کنترل ندارد و به صورت خود مختار و غیرمتمرکز عمل می‌کند. بلاک‌چین هنوز تکنولوژی نوظهوری ست و همه‌ی امکانات آن تکامل نیافته و در دسترس نیست، اما پیش‌بینی‌ می‌شود که به زودی نوآوری‌هایی در این زمینه به وقوع خواهد پیوست که بلاک‌چین را وارد حوزه‌های مختلفی خواهد کرد و استفاده‌های دیگر آن معلوم خواهد شد.

 

آینده‌ی بلاک چین در صنعت

در صنعت امروز دنیا، دسترسی به داده‌های با امنیت دوطرفه یک نیاز جدی است. واسطه‌هایی که قدرت دستکاری در اطلاعات را دارند دیگر برای صنعت امروز دنیا قابل اطمینان نیست. سیستم‌های مرکزی و پشتیبانی کارایی سابق را ندارند و بیش از اینکه خروجی آنها صنعت دنیا را متحول کند، هزینه‌هایش گریبان صنعت را گرفته است. در چنین شرایطی بلاک چین می‌تواند یک راه حل منطقی و موثر باشد. صنایع بزرگ می‌توانند برای دسترسی به چنین سیستمی سرمایه‌گذاری کرده و نتیجه‌ی آن را در زمانی کوتاه مشاهده کنند. امروز، مشتریان IBM ، صنایع خود را با استفاده از فناوری IBM Blockchain پیش می‌برند و نتایج واقعی این تغییر را دیده‌اند. احتمال زیادی دارد که صنایع بزرگ به زودی روی بلاک‌چین سرمایه‌گذاری کرده و صنعت دنیا تحت تاثیر تحولی عظیم قرار بگیرد.

 

آینده‌ی بلاک‌چین در بانک داری

موسسات مالی بسیاری در دنیا خود را در خط مقدم استفاده از فناوری بلاک‌چین قرار داده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که بانک‌ها دیگر نیازی به انتقال جهانی پول ندارند. روش‌های قدیم بانکداری بسیار پر هزینه و کند شده است. گرچه بانک‌ها این را نمی‌پذیرند و حاضر به ایجاد تغییرات در عملکرد خود نیستند، اما با آشکار شدن مزایای بلاک‌چین بر همگان، این سیستم خود به خود دستخوش تغییرات خواهد شد. سرقت‌هایی که از حساب مشتریان بانک‌ها در سال‌های اخیر صورت گرفته، حس اعتماد به بانک‌ها را از بین برده است و بانک‌ها چاره ای جز تن دادن به سیستمی امن ندارند. آن سیستم امن بلاک‌چین خواهد بود. با به وجود آمدن بانک‌داری مبتنی بر بلاک‌چین شما قادر خواهید بود تراکنش خود را در سریع‌ترین و امن‌ترین حالت ممکن، انجام دهید.

 

آینده‌ی بلاک چین در مصرف انرژی

اوضاع با رشد انرژی‌های تجدیدپذیر و ظهور بلاک‌چین کمی تغییر خواهد کرد. وقتی زمان آن برسد که هر خانه‌ای دارای پنل‌های متعدد برای جذب انرژی خورشیدی باشد و بتواند از المان‌های مختلف درون خانه نیرو تولید نماید، این فرایند می‌توان با فن‌آوری بلاک‌چین ارتباط خوبی پیدا کند. دیگر روش‌های تولید انرژی کم‌کم از بین می‌روند یا به یک شکل دیگری درمی‌آیند. در هر صورت، خانه‌ها با استفاده از بلاک‌های مشخص خود با هم ارتباط خواهند داشت و از احوال هم باخبر می‌شوند. اما این به معنای احوال‌پرسی نیست! بلکه در صورت نیاز داشتن یک ساختمان به انرژی بیش‌تر و در صورت وجود نیروی اضافی، به آن ساختمان مقداری انرژی ارسال خواهند کرد. به عبارتی همه به یکدیگر به‌طور خودکار کمک می‌کنند و هیچ‌وقت قطعی برق نخواهد بود.آینده‌ی بلاک‌چین در سیستم‌های پرداخت

در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که بسیاری از تولید کنندگان از جمله برنامه‌نویسان، تولید کنندگان آثار هنری و خیلی‌های دیگر، از نبود قانون کپی رایت به شکل صحیح آن رنج می‌برند و متضرر می‌شوند. بلاک‌چین می‌تواند در چنین شرایطی ورق را برگرداند. در آینده می‌توانید با خرید یک اپلیکیشن، یک بلاک جدید ایجاد کنید و هزینه آن را مستقیما به صورت امن به کیف پول تولیدکننده‌ی آن واریز کنید. در این صورت واسطه‌ها دیگر نمی‌توانند مبلغی از سهم تولیدکننده‌ اصلی را بردارند و حقوق آنها به طور کامل حفظ می‌شود.

آینده‌ی بلاک چین در نگهداری فایل‌ها

در آینده‌ای نه چندان دور دیگر مجبور نخواهید شد که اطلاعات و فایل‌های خود را به شرکت‌هایی مثل گوگل بدهید تا آن را نگهداری کنند. هنوز اعتماد کاملی به اینگونه شرکت‌ها که فضای ابری برای نگهداری فایل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند وجود ندارد. با گسترده شدن بلاک چین شما می‌توانید تمام اطلاعات خود را در بلاک‌هایی ثبت کنید که هیچوقت از بین نمی‌روند و کسی هم به غیر از شما به آن دسترسی نخواهد داشت.