دیفای (DeFi) چیست؟

1399/08/23

دیفای یک مفهوم کلی از سرمایه گذاری می باشد که به صورت غیرمتمرکز می باشد و توسط آن خدمات گوناگون مالی به ویژه در شبکه های بلاک چین عمومی امکان پذیر خواهد بود که این خدمات مالی می تواند شامل بیت کوین و اتریوم باشد.

با توجه به نوساناتی که در بازار فروش و خرید بیت کوین به وجود آمده است، تحولات بسیاری در این بازار ارز دیجیتالی به وجود آمده است. در زمانی که بازار ارزهای دیجیتالی با رکودی مواجه بوده است، عده ی بسیاری تصمیم بر آن داشتند که بر روی توسعه موج بعدی چنین تکنولوژی تمرکزی بیشتری پیدا کنند.

مفهومی به نام دیفای که به عنوان سرمایه گذاری غیرمتمرکز شناخته شده بود، پدیده ای جالب توجه ای بود که در این بازار خرسی به وجود آمد و بسیاری از خدمات مختلفی که از طریق همین شبکه کسب درآمد میکردند، وام درخواست می کردند که انجام چنین کاری در قبال سهام رمز ارز ارائه میشده است.

معرفی دیفای(DeFi)

دیفای مفهوم همان سرمایه گذاری غیر متمرکز می باشد که به اختصار بیان شده است که بیانگر خدمات مالی بر روی بلاک چین های مختلف ارزهای دیجیتالی می باشد.

دیفای حتی شامل بسیاری از فعالیت هایی می شود که در زمینه ی عرضه اولیه ی سکه (ICO) اتفاق می افتد و عرضه معمولا براساس ارز دیجیتالی اتریوم صورت خواهد گرفت.

ارزهای دیجیتالی مانند تتر یا دلار جمینی که جزئی از ارزهای ثابت یا Stablecoins هستند با توجه به ساختار و عملکرد ذاتی که دارند برای پروژه ی دیفای تعریف نشده اند و این ارزهای دیجیتالی اساسا بدهی های بر پایه پول فیات ذخیره شده (IOUS) می باشند که نمی توان سرمایه گذاری غیرمتمرکزی بر روی آن انجام داد.

با این وجود می توان گفت میکر(Maker) جزء مناسب ترین گزینه ها برای پروژه ی دیفای می باشد به دلیل آن که دارای دو سیستم وام وثیقه و استیبل کوین دای(DAI) هستند که فعالیت آن به صورت غیرمتمرکز می باشد.

سیستم های مختلف دیگری هستند که سیستم وام دهی آن ها براساس دیفای می باشد که این سیستم ها شامل دارما لور، کامپاند و شبکه سلسیوس می باشد.

همچنین سیستم هایی مثل dydx، Nuo این امکان را به شما خواهند داد تا تجارت کوتاه مدتی داشته باشید و به وسیله ی آن بتوانید خرید و فروش انجام بدهید و معامله هایی را هم بدین وسیله انجام دهید.

یکی از خدمات مالی دیفای که به غیرمتمرکز هستند، بازارهای پیش بینی آگور می باشد که نوظهور می باشد، بسیاری از این خدمات و سرمایه هایی که در آن به صورت غیرمتمرکز انجام می شود دارای وجه اشتراک ثابتی می باشد و آن این است که نیاز به هیچ شخص ثالث یا بانک یا شرکت تسویه ای نخواهند داشت و عملکرد آن ها کاملا آزادانه صورت خواهد گرفت.

اگر بخواهیم مثالی از پروژه ی مالی غیرمتمرکز داشته باشیم دیفای بیت کوین جزئی از ابتدایی ترین سطح آن می باشد که امروزه از آن بهره گرفته می شود.

بسیاری از کسانی که خرید بیت کوین انجام می دهند و از آن استفاده می کنند ( تا هنگامی که از کلید خصوصی خود مراقبت نمایند) می توانند عملکرد مالی در بانک خود داشته باشند و بدون آن دچار زحمتی بشوند به راحتی مبادلات مالی خود را انجام دهند.

با وجود آن که این راه جزء ابتدایی ترین و ساده ترین شکل یک پروژه ی مالی غیرمتمرکز می باشد اما می توان گفت جزء قوی ترین های آن می باشد.

کاربرانی که دارای حساب بیت کوین می باشند می توانند اقدام به افتتاح حساب بانکی نمایند و یا کیف پول الکترونیکی داشته باشند که بتوانند در آن سرمایه ی خود را نگهداری کنند. همچنین آن ها می توانند سرمایه ی خود را با استفاده از فرمول های ریاضی از تورم تصادفی محافظت نمایند و آن را برای خود نگه دارند و همچنین می توانند آن را به صورتی که میخواهند خرج نمایند.

موردی که در اینجا مورد بررسی قرار خواهد گرفت آن است که در چه مواردی خدمات مالی پیچیده تر و غیرمتمرکز راه مهاجرت به بیت کوین را پیدا خواهند کرد. در طی زمان زنجیره های جانبی این ارز دیجیتالی می توانند خدماتی را ارائه دهند که شبیه به ارز دبجیتالی اتریوم می باشد.

با این وجود با توجه به این که قراردادهای هوشمند دارای قابلیت های پیچیده ای هستند بنابراین می توان گفت مناسب ترین گزینه برای ارائه خدمات دیفای همان اتریوم می باشد. البته قابل ذکر است که پروژه های جدیدی مانند Bitcoin Hivemind در بیت کوین به وجود آمده اند که شکل جدیدتری را به آن داده اند.