راههای استخراج اتریوم

1399/06/04

یکی از شناخته شده ترین ارزهای دیجیتال که در ردیف دوم ارزهای دیجیتالی برتر دنیا قرار گرفته است و امروزه مورد استفاده قرار میگیرد، اتریوم می باشد به گونه ای که به آن ملکه ارز دیجیتال هم گفته می شود.

همانگونه که پیش تر ذکر کردیم باتوجه به پرطرفدار بودن این ارز دیجیتالی، عموم بسیاری به جرگه ماینرهای آن اضافه شده اند و براساس ویژگی های مختلفی که یک بلاک چین باز دارد بسیاری از ماینرها می توانند در زمینه ی استخراج ارزهای دیجیتالی فعالیت داشته باشند و یا تراکنش ها را تأیید کنند.

در کل برای استخراج اتریوم بایستی یک سری فرآیند انجام شود:

1-      در ابتدا باید یک سیستم سخت افزاری تهیه شود که از قدرت بالایی برخوردار باشد ( ریگ استخراج)

2-      برای دریافت اتریوم هایی که قرار است استخراج گردد بایستی حتما یک کیف پول اتریوم ایجاد گردد.

3-      با استفاده از نرم افزار مخصوص استخراج به نام ماینینگ قادر خواهید بود به دنیای استخر استخراج وارد شوید و فعالیت های خود را در آنجا انجام دهید.

انجام استخراج اتریوم به مانند یک سرمایه گذاری می باشد که البته قابل ذکر است که هر سرمایه گذاری ریسک خاص خود را دارد. همچنین در نظر داشته باشید استخراج هر نوع ارز دیجیتالی چه بیت کوین چه اتریوم به معنای آن نیست که یک دستگاه را به برق وصل کنید و آنگاه فکر کنید که دیگر پولدار شده اید!

فاکتورهای مختلفی هستند که تاثیر بسیار زیادی در سود آوری استخراج دارند که این عوامل شامل: قیمت اتر، هزینه برق، هزینه سخت افزار، استهلاک سخت افزار و ... نیز می باشد.

همچنین با توجه به این که در آغاز فعالیت ماینینگ امری ساده به نظر می آید اما پیچیدگی های خاص خود را نیز دارد که اگر به چنین مسائل فنی توجهی نشود آنگاه امکان دارد موجب خراب شدن دستگاه سخت افزاری یا حتی آتش سوزی آن شود.

پس قبل از آن که بخواهید کار استخراج را شروع نمائید بهتر است حتما در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهید و آنگاه به سوالات و ابهامات خود پاسخ دهید.

تهیه ریگ استخراج

ماینینگ به معنای دیگر همان استخراج ارز دیجیتال است که برای انجام آن حتما باید از یک دستگاه سخت افزار قوی با ولتاژ کافی برق استفاده نمائید. البته قابل ذکر است که می توانید این کار را با استفاده از کامیپوتر شخصی یا لپ تاپ انجام دهید اما چنین روشی از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشد.

عمده ترین استخراج ارز دیجیتال اتریوم در این روزها توسط کارت گرافیک (GPU) صورت میگیرد. نوع دیگری از دستگاه استخراج اتریوم وجود دارد به نام ای سیک (ASIIC) که در بازار عرضه شده است و مورد استفاده قرار میگیرد. اما کارت گرافیک هنوز هم اصلی ترین سخت افزاری می باشد که برای استخراج اتریوم مورد استفاده قرار میگیرد.

شما می توانید با استفاده از کارت گرافیک نه تنها اتر را بلکه دیگر ارزهای دیجیتالی را استخراج نمائید. با این حال این موضوع هم قابل ذکر است که ارزهای مختلفی همچون بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین را تنها می توان با استفاده از دستگاه ای سیک (ASIC) استخراج نمود و از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشد اگر بخواهید چنین ارزهای دیجیتالی را که ذکر نمودیم با استفاده از کارت گرافیک استخراج نمائید.

پس با توجه به این که استخراج اتریوم بیشتر با کارت گرافیک انجام می شود بنابراین برای انجام چنین کاری بهتر است یک "ریگ استخراج کارت گرافیک" تهیه نمائید.

یک پک از سخت افزارهای مختلف را ریگ می گویند. ریگ کارت گرافیک از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به کامپیوتر خانگی دارد  و تنها تفاوتی که از لحاظ ساختاری دارند آن است که در ریگ کارت گرافیک بیشتری نصب شده است. برای تهیه ی دستگاه استخراج اتریوم می توانید آن را به صورت آماده خریداری نمائید و یا آن که خودتان می توانید قطعات را با هم اسمبل کرده و مانند یک PC شخصی از آن استفاده نمائید. با وجود آن که سخت افزارهای گوناگون و قطعات ریز و درشت مختلفی می توانند در ماینینگ مورد استفاده قرار بگیرند پس بهتر است آشنایی با قطعات استفاده شده در ریگ استخراج داشته باشیم.

1-      کارت گرافیک قدرتمند

همانگونه که پیش تر ذکر کردیم، کارت گرافیک یکی از اصلی ترین بخش ریگ برای انجام ماینینگ می باشد. پس حتما باید سعی کنید از GPU های قوی استفاده نمائید. AMD و Nvidia دو مدل خاص از کارت گرافیک می باشد. دقت داشته باشید هر مدلی برای انجام استخراج مناسب نمی باشد و بهتر است مدلی را انتخاب نمائید که ماینرهای گوناگونی از آن استفاده می کنند و به گونه ای توانسته باشند امتحان خود را پس دهند. دقت داشته باشید که هر کارت گرافیک دارای قدرت نرخ هش یا هش ریت متفاوتی می باشد که این بسته به الگوریتم آن می باشد.

2-      شاسی ریگ

برای آن که بتوانید قطعات دستگاه را بر روی چیزی پیاده سازی نمائید نیاز به شاسی خواهید داشت. حال یا می توانید آن را به صورت آماده تهیه نمائید و یا خودتان آن را بسازید. البته اگر تصمیم به ساخت آن دارید با در نظر داشته باشید که قطعات بر روی آن باید به خوبی قرار بگیرد و پیچ بخورد و تعادل آن بهم نخورد.

3-      منبع تغذیه (پاور)

برای آن که قطعات داخلی دستگاه ها کمتر مورد آسیب قرار بگید باید به این قطعه ی مهم توجه بسیاری شود. در صورتی که از یک کارت گرافیک استفاده می نمائید و برای مصارف شخصی است می توانید از پاوری با قدرت 300 یا 500 وات استفاده کنید اما اگر از چند تا gpu استفاده می کنید بهتر است از پاور پر قدرت تری استفاده نمائید. به غیر از موارد ذکر شده در بالا قطعات دیگری هستند که در دستگاه استخراج به کار گرفته می شوند که شامل: RAM، پردازنده مرکزی (CPU)، درایو SSD، کابل های مورد نیاز، مادربرد و اینترنت ثابت و مودم می باشد.