اصطلاح تله گاوی چیست

1399/04/14

تله گاوی یک گزارش اشتباه درباره روند نزولی ارزش یک دارایی است. اصطلاح تله‌ گاوی در ارزهای دیجیتال ب عنوان مثال بیت کوین به معنی دادن یک سیگنال غلط در هنگام نزول ارزش ارز دیجیتال است؛ این تله معامله‌گران را متقاعد میکند که دوران نزول ارز مورد نظر به پایان رسیده و ارزش سهام شروع به رشد کرده است. به این ترتیب، معامله گران شروع به خرید ارز یا گرفتن موقعیت لانگ می‌کنند و پس از مدتی سهام دوباره سیر نزولی سابق را پیش میگیرد و سهام داران ضرر میکنند.

نام دیگر تله گاوی "الگوی شلاقی" است که در اصل متضاد تله خرسی است.

تله خرسی در هنگام رشد ارزش سهام، حس اشتباه کاهش ارزش سهام را در معامله گران ایجاد میکند و باعث میشود که تریدرها به فکر فروش سهام خود بیفتند.

تله گاوی چه زمانی رخ میدهد؟

تله گاوی پس از یک روند طولانی صعودی اتفاق می‌افتد . احتمال پیش آمدن این ترپ وقتی بیشتر می‌شود که ارزش سهام به حد مقاومت صعودی خود نزدیک میشود و یا آن را رد میکند. در این هنگام که سهام داران نمیتوانند از روند صعودی حمایت کنند، احتمال وقوع تله گاوی به حداکثر میرسد.

روش‌های مقابله با تله گاوی

برای مقابله با تله گاوی و گیر نکردن در این تله، روش‌هایی وجود دارد که با رعایت آنها، تا حد زیادی میتوان از گیر کردن در دام جلوگیری کرد:

1. حجم معاملات

همیشه قبل از خرید بیت کوین  یا خرید سایر ارز های دیجیتال مثلا خرید تتر حجم معاملات را چک کنید. کاهش حجم معاملات در هنگام افزایش قیمت، اصل منطقی به نظر نمیرسد و به احتمال زیاد تله است. به طور کلی اصلاحات ناگهانی که بدون تغییر خاص در حجم معاملات صورت میگیرد، معمولا تله یا حباب هستند و باید به آنها دقت کرد.

2. واگرایی شاخص قدرت نسبی (RSI)

RSI مخفف عبارت (Relative Strength Indicator) است که نقش آن ترسیم قوت و ضعف قیمت دارایی است.

این شاخص عددی بین 0 تا 100 است. در صورتی که RSI زیر 30 باشد به معنی شرایط فروش بیش از حد است و و قتی که RSI بالای 70 باشد به معنی شرایط خرید بیش از حد است. واگرایی در شاخص قدرت نسبی زمانی اتفاق می‌افتد که RSI و قیمت در جهت‌های مخالف حرکت کنند. این اتفاق به این معنی است که حرکت قیمت دارایی کند است و با حرکت قابل توجهی پشتیبانی نمیشود. واگرایی معمولا منجر به حرکت معکوس قیمت در جهت مخالف میشود.

3. پیگیری اخبار

اخبار بازار معمولا روی معامله گران تازه کار تاثیر میگذارد و آنها را در تصمیم گیری برای ترید، کمک میکنند. اگر یک حرکت افزایشی ناگهانی در قیمت مشاهده کردید و حجم معاملات را بدون تغییر دیدید، برای شروع معامله حتما اخبار را پیگیری کنید. گرچه اخبار منبع کاملا موثقی نیست و گاهی برای شروع تله نیز از اخبار استفاده میشود، اما به عنوان یکی از ابزار برای پیگیری، میتواند کمک کننده باشد.