اقتصاد دیجیتال چیست؟

1399/10/03

جهانی که ما می دانیم به طور مداوم است و تغییر می کند، و یکی از محرک های اساسی تحول دیجیتال است. اقتصاد جهانی نیز در حال تحول دیجیتالی است و این اتفاق با سرعت سرسام آور رخ می دهد. بنابراین ، اقتصاد دیجیتال چیست؟ این یک فعالیت اقتصادی است که از میلیاردها ارتباط آنلاین روزانه بین مردم ، مشاغل ، دستگاه ها ، داده ها و فرآیندها ناشی می شود. ستون فقرات اقتصاد دیجیتال ، اتصال بیش از حد است که به معنای افزایش ارتباط بین افراد ، سازمان ها و ماشین آلات است که از اینترنت ، فناوری تلفن همراه و اینترنت اشیا حاصل می شود.

اقتصاد دیجیتال در حال شکل گیری و تضعیف مفاهیم مرسوم در مورد چگونگی ساختار، نحوه تعامل شرکت ها و نحوه دستیابی مصرف کنندگان به خدمات ، اطلاعات و کالاها می باشد. پروفسور والتر برنر از دانشگاه سنت گالن در سوئیس اظهار داشت: "استفاده تهاجمی از داده ها باعث تغییر مدل های تجاری ، تسهیل محصولات و خدمات جدید ، ایجاد فرآیندهای جدید ، ایجاد سودمندی بیشتر و ایجاد فرهنگ جدیدی در مدیریت می شود."اخیراً ، TechCrunch ، یک سایت خبری اقتصاد دیجیتال ، اظهار داشت: Uber بزرگترین شرکت تاکسی جهان ، هیچ وسیله نقلیه ای ندارد. فیس بوک ، محبوب ترین صاحب رسانه جهان ، هیچ محتوایی ایجاد نمی کند. علی بابا ، با ارزش ترین خرده فروش ، موجودی ندارد و Airbnb ، بزرگترین ارائه دهنده خوابگاه در جهان ، هیچ گونه املاک و مستغلات ندارد ... با تمرکز بر این مطالب خواهیم یافت که اتفاق جالبی در حال رخ دادن است.

چه چیزی در مورد این شرکت ها وجود دارد که به آنها اجازه می دهد مرزهای سنتی و ارزش پیشنهادی صنعت خود را دوباره تصور کنند؟ این شرکت های جوان چه چیزی می توانند در مورد هدایت تحول دیجیتال در صنعت شما به شما بیاموزند؟ چگونه با سیالیت در حال ظهور در نقش های سنتی سازگار می شوید؟

چهار زمینه اساسی تحول دیجیتال برای موفقیت در تجارت در اقتصاد دیجیتال وجود دارد.

آینده کار

افراد به طور منظم از دفاتر مختلف ، خانه خود یا کافی شاپ محلی کار می کنند. در حالی که محل کار ما تغییر کرده است ، همه ما انتظار داریم که یک سطح از اتصال در مطب فیزیکی تجربه شود. ظهور این نوع از  شرکت جهانی انعطاف پذیر ، سازمان ها را ملزم می سازد تا اکوسیستم استعدادی پویا را مدیریت کرده و فرایندهای تجارت دیجیتال نسل بعدی را که حتی در صورت تقسیم در مکان ها و مناطق زمانی مختلف ، موثر هستند ، فعال سازند.

تجربه مشتری

در اقتصاد دیجیتال ، همه ی مشتری ها، این انتظار را دارند که در هر زمان و مکانی که می خواهند از طریق این بستر با مشاغل ارتباط برقرار کنند و این روش متناسب با درخواست هایشان می باشد. علاوه بر این، این نوع ارتباط باعث اشتراک گذاری سریع و آسان، تجارب می شود و در نتیجه منجر به ارتباط مستقیم و یکپارچه با برندها و مارک ها می شود.

شبکه های تامین دیجیتال

در حالی که انتظار می رود طبقه متوسط جهانی تا سال 2030 سه برابر شود ، فشارهای فزاینده ای بر منابع ضروری کسب و کار وجود دارد که با سرعت کمتری 1.5 برابر رشد می کنند. پاسخ این عدم تطابق در این است که شرکت ها به طور ایمن داده ها را در زمان واقعی به اشتراک می گذارند تا برنامه های تجاری نسل بعدی را قادر به پیشرفت کنند. دیجیتال سازی همه چیز در حال ایجاد شبکه های دیجیتالی هوشمند جدید از شبکه ها است که اساساً نحوه مدیریت ، بهینه سازی ، اشتراک و استقرار تجارت را تغییر می دهد.

اینترنت اشیا

با ادامه کاهش قیمت سنسورها ، در آستانه دورانی قرار داریم که می توان همه اشیا، افراد ، مشاغل، دستگاه ها و فرآیندها را به یکدیگر متصل کرد. آمیختن دنیای فیزیکی و دیجیتال هر دارایی را به یک حوزه دیجیتالی وارد می کند که در آن نرم افزار مسلط است.