چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم

1399/04/13

یکی از مهم ترین چالش ها در خصوص خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتالی مختلف، امنیت آن می باشد. هر شخصی در کریپتو دارای بانک مختص به خود می باشد و مسئولیت بالایی در برابر حفاظت از دارایی خود دارد. بایننس یکی از صرافی های فعال در حوزه ی ارز دیجیتال می باشد که چانگ پنگ ژائو مدیریت آن را برعهده دارد و در یک مقاله ای به صورت کاملا مفصل روش های حفظ امنیت در دارایی های دیجیتال را بیان کرده است.

همانگونه که می دانید امنیت در بستر اینترنت به خصوص در حوزه ی ارز دیجیتال اهمیت بسیار بالایی دارد که عده ی بسیاری در زندگی روزمره ی خود آن را کاملا جدی نمیگیرند. از سوی دیگر متخصصانی که در حوزه ی امنیت فعالیت می کنند بر این باورند که افراد عامی توانسته اند به درک عمیقی از امنیت در شبکه جهانی برسند و با تکیه بر چنین تفکری سیستم های شبکه ای را ایجاد کرده اند که فعالیت در آن بسیار دشوار می باشد، این سیستم ها پیچیدگی های بالایی دارند و کار کردن با آن برای هرکسی سخت می باشد. و مدیر عامل بایننس هم ذکر کرده است به عنوان فعال در زمینه ی شبکه ارزهای دیجیتالی در این زمینه تخصص کافی را ندارد اما مشکلاتی که عده ی بسیای از مردم با آن دست به گریبان بوده اند را مشاهده کرده است.

با توجه به آن که فعالیت ها در زمینه ی ارز دیجیتال گسترده تر شده است و میزان تقاضا در رابطه با با خرید بیت کوین و یا فروش آن و دیگر ارزهای دییجتالی به طور مثال خرید تتر بیشتر شده است، کاملا مشهود است که تازه کاران بسیاری به این حوزه وارد شده اند و قصد فعالیت در چنین محیطی را دارند.

در ابتدا قبل از آن که بخواهیم در رابطه با امنیت در حوزه ی ارز دیجیتال مواردی را بیان کنیم باید بدانید که هیچ چیزی کاملا به صورت صد در صد امن نیست. به طور مثال اگر شهاب سنگی با سیاره ی ما برخورد داشته باشد حفظ امنیت سرمایه اهمیت چندانی ندارد. شاید بتوان گفت آن را در فضا نگهداری خواهیم کرد اما به نظر شما به چه میزان دوام خواهد آورد یا در صورتی که اصلا چیزی به نام کره ی خاکی وجود نداشته باشد آیا باز هم حفظ چنین سرمایه ای ارزش و اهمیت دارد؟ مسلما در چنین شرایطی حفظ سرمایه به هیچ عنوان ارزش خاصی ندارد. این مثال در اینجا ذکر گردید که متذکر شویم امنیت به صورت کامل وجود ندارد و باید در هر لحظه منتظر وقوع اتفاقی بود.

مفهوم امنیت کافی

برای هرکسی با توجه به اهداف و نوع استفاده، امنیت می تواند معنا و مفهوم دیگری داشته باشد. در صورتی که برای امور روزانه ی خود و خریدهایی که انجام می دهید در کیف پول خود تنها 100 دلار دارید نیازی به حفظ تدابیر شدید امنیتی نخواهید داشت اما در صورتی که در کیف پول خود چندین هزار یا چندین میلیون دلار پس انداز دارید باید برای حفظ امنیت مال خود اقدامات سختگیرانه تری انجام بدهید.

حال با ذکر این مثال این مسئله برای شما روشن است که برای حفظ ارز دیجیتال هم باید اقدامات امنیتی انجام داد که به شرح زیر می باشد:

جلوگیری از به سرقت رفتن سرمایه

جلوگیری از گم نشدن آن ها

پس از شما باید این سرمایه ها به دست کسانی برسد که تمایل دارید.

انجام چنین اموری به ظاهر می تواند ساده به نظر بیاید اما برای انجام تمامی این موارد باید پشتکار و تلاش و دانش کافی داشته باشید که یا بیشتر مردم از آن مطلع نمی باشند و یا آن را جدی نخواهند گرفت.

حفظ ارزهای دبجیتالی (بایدها و نبایدها)

تعداد زیادی از کسانی که در زمینه ی ارز دیجیتالی فعالیت دارند بر این باورند زمانی ارز دیجیتالی شما جایش امن است که آن را پیش خودتان نگدارید اما از لحاظ فنی این مورد را در نظر نمیگیرند که انجام چنین کاری چقدر می تواند سخت و گیج کننده باشد.

به نظر شما حفظ ارز دیجیتالی نزد خود می تواند روشی امن در این رابطه باشد؟ بیایید در این خصوص نگاهی عمیق تر داشته باشیم.

در ابتدا چنین سوالی مطرح است که آیا می دانید شکل کلی کلید خصوصی بیت کوین به چه صورت است؟

کلید خصوصی بیت کوین چیزی شبیه این می باشد:

KxBacM22hLi3o8W8nQFk6gpWZ6c3C2N9VAr1e3buYGpBVNZaft2p

بله قرارگیری چنین کاراکترهایی در کنار هم می تواند شکل کلی بیت کوین را به وجود بیاورد و هرکسی که دارای چنین رشته متنی باشد می تواند به راحتی جابه جایی هر چیزی که در بیت کوین قرار دارد را به آدرس دیگری انجام دهد.

بازیابی یا سید فریز (Saeed Phrase) عبارت دیگری است که بهتر است با آن آشنایی داشته باشید. رشته های انگلیسی 12 الی 24 کاراکتری است که با ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند این سیدها می تواند مجموعه های متفاوتی از کلید خصوصی را تشکیل دهد. سیدها به ویژه در کیف پول های ارز دیجیتالی کاملا کاربردی می باشند.

برای نگهداری و حفظ امنیت ارزهای دیجیتالی، اجرای نکات و موارد زیر الزامی می باشد:

هیچکسی نباید به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، برای جلوگیری از فعایت هکرها، حفاظت از نرم افزار و سخت افزار در برابر ویروس ها و حفظ اطلاعات در بستر اینترنت و ....

گم کردن کلید خصوصی مصادف است با از دست رفتن اطلاعات، به همین منظور تهیه ی یک نسخه ی پشتیبان و نگهداری از آن در مکانی امن می تواند کمک بسیاری به شما بکند.

ایجاد راهی برای انتقال کلید خصوصی به فرد دیگری پس از مرگ، شاید این مورد کمی ناخوشایند به نظر برسد اما همه ی ما نسبت به اطرافیان خود احساس مسئولیتی داریم پس بهتر است این احتمال را داشته باشیم  و خود را برای چنین اتفاقی آماده نمائیم.