مقایسه بیت‌کوین با دیگر ارزهای دیجیتال

1399/04/01

کریپتوکارنسی‌ها ارزهای مجازی هستند که مستقل از نهادهای دولتی و غیر دولتی، فعالیت می‌کنند. شروع ارزهای دیجیتال با تولد بیت‌کوین در سال 2009 کلید خورد و پس از آن ارزهای دیجیتال دیگری به بازار عرضه شد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را داراست. در حالی که پس از گذشت این سال‌ها، بیت‌کوین هنوز هم ارزش اول ارزهای دیجیتال را از لحاظ ارزش و حجم معاملات داراست، اما ارزهای دیگری پا به میدان رقابت گذاشته اند که برخی از آنها در مقایسه با قبل پیشرفت‌های چشمگیری داشته اند.

در این مقاله قصد داریم ابتدا به معرفی مختصر چند کریپتوکارنسی بپردازیم؛ سپس هر کدام را در مقام مقایسه با بیت‌کوین قرار دهیم و توضیحاتی در مورد این مقایسه بدهیم.

بیت‌کوین

بیت‌کوین با اختلاف زیادی، صدر جدول کریپتوها را به خود اختصاص داده است. در سال 2009 خرید بیت کوین با قیمت 0.06 دلار ممکن بود و حالا بیش از 64 درصد از بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. در تاریخ 25 آذر 1396، بیت‌کوین رکورد تاریخی خود را زد و به سقف قیمت 19،497 دلار رسید. این ارز دیجیتال با هدف غیرمتمرکز کردن پول و در واقع قطع وابستگی پول به سیاست ها و قدرت ها، شروع به کار کرد. گرچه هنوز هم در این امر به موفقیت کامل نرسیده است، اما افزایش ارزش بیت‌کوین نشان می‌دهد که سهم بزرگی در ایجاد پول بدون پشتوانه‌ی سیاسی، بازی کرده است.

بیت‌کوین کش

بیت‌کوین کش یک ارز دیجیتال مستقل است که در ماه اوت 2017 به عنوان شاخه‌ای مستقل از بیت‌کوین جدا شد. پدید آمدن این ارز دیجیتال در اصل پاسخی به کند شدن سرعت معاملات بیت‌کوین و عدم توانایی شبکه در دستیابی به اجماع در مورد نسخه‌های پیشنهادی بود. سرعت پردازش بیت‌کوین کش تقریبا 8 برابر بیشتر از بیت‌کوین است. این یعنی، بیت‌کوین در یک ثانیه 8 برابر بیت‌کوین کش می‌‌تواند پردازش انجام دهد. اگر شما قصد فروش بیت‌کوین را داشته باشید  با سرعتی حدود 1bm می‌توانید تراکنش‌تان را انجام دهید؛ در حالی که این سرعت برای بیت‌کوین‌کش، 8bm است.

ریپل (XRP)

ریپل یک کریپتوکارنسی است که از شبکه پرداختی به نام RippleNet استفاده می‌کند. این شبکه توسط بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی مهم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کار ریپل بسیار متفاوت با سایر ارزهای دیجیتال است.

استلار (XLM)

یک شبکه پرداخت است که با روشی مشابه RippleNet عمل می‌کند و می‌تواند معاملات را به چندین ارز پردازش کند. ارز رمزنگاری شده این سیستم لومن (Lumen) نام دارد که از آن به عنوان ستاره، یاد می‌شود.لومن را می‌توان برای پرداخت در شبکه استفاده کرد زیرا هر تراکنش به میزانی کارمزد احتیاج دارد.

اتر (Ether)

این شبکه رمزنگاری شده به کاربران خود اجازه می‌دهد که برنامه‌های غیر متمرکز (داپ‌ها) خود را کدنویسی کنند. همچنین این برنامه امکان ایجاد قراردادهایی را فراهم می‌کند که بندهای خود را به صورت هوشمند اجرا کند.مقادیر اندکی اتر با پردازش معاملات از بین می‌رود و این امر مانع هک شدن سیستم توسط هکرها می‌شود.

لایتکوین (Litecoin)

به گفته بنیانگذار آن، آقای چارلی لی( Charlie Lee) لیت‌کوین در مقابل بیت‌کوین مقل نقره است در برابر طلا. این تشبیه وقتی درست تر به نظر می‌رسد که نگاهی به عرضه‌ی این دو ارز دیجیتال می‌اندازیم. لیتکوین دارای 84 میلیون واحد است (4 برابر بیت‌کوین). همچنین، تفاوت‌های اساسی بین فناوری‌های این دو ارز دیجیتال وجود دارد.

چرا اختلاف بین رمز ارزها برای تُجار مهم است؟

کسانی که اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال می‌کنند یا در اصطلاح تریدرها به تفاوت‌های بین ارزهای دیجیتال اهمیت می‌دهند. این تفاوت‌ها در نحوه‌ی کارکرد و چگونگی حجم بازار و نکات دیگری وجود دارند که هر کدام از این‌ها در نحوه‌ی تغییر بازار و عرضه و تقاضای هر رمزارز اثر گذار است. کسی که وارد این عرصه می‌شود باید اطلاهات جامعی درباره هر ارز دیجیتال و تفاوت آن با دیگری داشته باشد، تا بتواند به درستی پیشبینی قیمت هر کدام را انجام دهد.

تفاوت در سرمایه و حجم معاملاتِ در گردش

نحوه‌ی عرضه‌ی کوین ها نقش مهمی در ارزش آنها دارد. همچنین، علت مهم دیگری که نقش تعیین ارزش ارز دیجیتال را دارد، کل سرمایه‌ی موجود از آن کوین است. به عنوان مثال، بیت‌کوین دارای حجم کلی 21 میلیون واحد است در حالی که لیتکوین 84 میلیون و ریپل 100 میلیارد واحد حجم سرمایه دارند. پس به صورت طبیعی هر کدام از ارزها که تعداد کمتری دارند، خود به خود ارزش بیشتری پیدا می‌کنند. در مقایسه با کوین هایی که مقدار واحد مشخص و محدودی ندارند، کوینهای دیگری وجود دارند مثل اتر که بدون محدودیت هستند. کوین‌هایی که محدود هستند پس از استخراج شدن کل دارایی دچار افت قیمت می‌شوند، در حالی که ارز دیجیتالی مثل اتر دچار تورم و افزایش ارزش می‌شود.

نرخ استخراج و آزادسازی


عرضه سکه‌ها با گذشت زمان، با استخراج یا آزادسازی سکه‌های جدید، تغییر می‌یابد. استخراج فرایندی است که با آن، بلوک معاملات تایید می‌شود و سکه‌های جدید منتشر می‌شود. در حال حاضر، بیت‌کوین با نرخ 12.5 سکه جدید به ازای هر بلوک تایید شده، استخراج می‌شود و پاداش تقریبا در هر چهار سال، نصف می‌شود ( بیت‌کوین‌های نهایی در حدود سال 2014 استخراج خواهند شد). از سوی دیگر، واحدهای ریپل از پیش موسسات آن از قبل استخراج شده و در حال حاضر با نرخ یک میلیارد در ماه، آزاد می‌شوند.و ارز دیجیتال تتر نیز با قیمت 1 دلار در دسترس می باشد