کاردانو چیست

1399/03/31

کاردانو(Cardano) یک شبکه بر پایه بلاک‌چین است که ارز دیجیتال آن ADA نام دارد. کاردانو در سال 2015 توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) یکی از بنیانگذاران اتریوم، تاسیس شد. از این پلتفرم در جهت انتقال پول دیجیتال و ثبت قراردادهای هوشمند و همچنین ساخت برنامه‌های غیر متمرکز استفاده می‌شود. کاردانو را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Haskell که یک زبان برنامه‌نویسی با درجه بالایی از تحمل خطا است، نوشته‌اند.

برای آشنایی بیشتر با این پلتفرم، ارز دیجیتال آن، نحوه‌ی خرید و فروش و ویژگی‌هایش، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

هدف کاردانو چیست؟

وقتی که پروژه کاردانو در سال 2015 برای اولین بار شکل گرفت، هدف اصلی آن تغییر شیوه‌ی طراحی و توسعه‌ی ارزهای رمزنگاری شده بود. رفته رفته این سیستم به عنوان یک پروتکل پرداخت و ارائه‌ دهنده خدمات نقل و انتقالات سریع و مقرون به صرفه بین کاربران شناخته شد. در حال حاضر هدف کاردانو را می‌توان در 3 مورد زیر عنوان کرد:

اجرای قراردادهای هوشمند

ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز

خدمات نقل و انتقال سریع و ارزان

کیف پول کاردانو

کاردانو فقط یک کیف پول رسمی دارد که آن هم DAEDLUS نام دارد. این کیف پول فقط برای دسکتاپ قابل دسترسی است و اولین کیف‌پولی است که ارز رمزنگاری Ada را نگه می‌دارد و اجازه انتقال به دیگر آدرس‌های کیف پول را می‌دهد. DAEDLUS یک کیف پول متن باز است که توسط تیم کاردانو توسعه داده شده است.

کاردانو چطور کار می‌کند؟

در شبکه‌ی ارزهای دیجیتالی که مبتنی بر بلاک‌چین هستند، دو نوع الگوریتم مورد استفاده قرار می‌گیرد:

اثبات انجام کار:

بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین بر این نوع از الگوریتم استوار هستند. الگوریتم اثبات کار، قبل ازپدید آمدن ارزهای دیجیتال هم وجود داشته و مورد استفاده قرار می‌گرفت اما ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت‌کوین، برای اولین بار از این شیوه به منظور حفظ شبکه‌ی بیت‌کوین از حمله هکرها استفاده کرد.

طبق این الگوریتم، افراد داوطلبی به نام "ماینر" در ازای قرار دادن قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتر خود برای شبکه که به حفظ امنیت شبکه منجر می‌شد، پاداش دریافت می‌کردند. برای کنترل و یا حکله به یک شبکه مبتنی بر اثبات کار، یک شخص مجبور است بیش از 51% از کل قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته باشد. در شبکه بزرگی مانند بیت‌کوین، این امر مقرون به صرفه نیست.

اثبات سهام:

کاردانو بر خلاف بیت‌کوین از الگوریتم اثبت سهام استفاده می‌کند.این الگوریتم راه متفاوتی برای مشارکت افراد پیشنهاد داده است. طبق این الگوریتم، افراد برای مشارکت در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، باید مقداری ارز دیجیتال مورد نظر (مثلا Ada) خریداری کنند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند. به این ترتیب می‌توانند در کار تایید تراکنش‌ها مشارکت کنند و واحدهای جدید از توکن مورد نظر را درافت کنند. کسانی که اینگونه مشارکت می‌کنند، کارمزد تراکنش‌های انجام شده در شبکه را برای خود برمی‌دارند.

در این روش، برای مشارکت در شبکه، نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت نیست. روش اثبات کار، مشکل مقیاس‌پذیری را که در الگوریتم اثبات انجام کار، وجود داشت را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

در این روش اگر کسی بخواهد کنترل شبکه را در دست بگیرد باید بیش از 51% از سهام کل شبکه را خریداری کند. خرید این مقدار از سهام، طبق اصل عرضه و تقاضا، تقریبا غیرممکن است.حتی اگر کسی بتواند این مقدار ارز را بخرد، با حمله به شبکه و پایین امدن امنیت آن، قیمت ارز به سرعت سقوط خواهد کرد و حمله‌کننده، ضرر سنگینی خواهد کرد.

الگوریتم اثبات سهام، فرد را وادار می‌کند که با سرمایه‌گذاری در این شبکه و اختصاص بخشی از دارایی خود، خود را به عنوان فردی که برای شبکه مضر نیست معرفی کند.

علت منحصر به فرد بودن کاردانو چیست؟

کاردانو به خاطر معماری لایه‌ای خود، اجازه می‌دهد تا قرارداهای هوشمند، بر روی یک لایه متفاوت از محل انجام معاملات، صورت بگیرد. این امر باعث می‌شود، طیف گسترده‌ای از قراردادهای هوشمند، به سرعت در بلاک‌چین مستر شوند. ارز دیجیتال کاردانو، اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده در کد هاکل است که به صورت گسترده‌، به عنوان یکی از امن‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در نظر گرفته می‌شود. این پروژه، مبتنی بر مجموعه‌ای از اصول طراحی، برترین شیوه‌های مهندسی و سایر ملاحضات کلیدی است:

محاسبه در لایه های مختلف و تفکیک اصول حسابداری.

• گروه‌های کوچکی از دانشگاهیان و توسعه دهندگان با تحقیقات همکار رقابت می کنند.

با تکیه بر قابلیت به روز رسانی سیستم‌ها پس از استقرار آنها بدون از بین بردن شبکه.

ایجاد یک ارز دیجیتال که می تواند در دستگاه های تلفن همراه کار کند و یک تجربه کاربری مناسب و ایمن را ارائه دهد.

و یافتن یک میانه سالم برای تنظیم کننده‌ها برای تعامل با تجارت بدون به خطر انداختن برخی از اصول اصلی که از بیت‌کوین به ارث یرده است.

قیمت ارز دیجیتال کاردانو(Ada)

کل واحده‌هایی که برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است، 45،000،000،000  واحد است که هنوز کل آن تولید نشده است و به صورت آهسته اتفاق می‌افتد.

در دوم اکتبر 2017، Ada با قیمت هر واحد 0.02 دلار در صرافی بیترکس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، عرضه شد و از آن زمان، به سرعت مراحل رشد و جهش خود راآغاز کرد.

در چهارم ژانویه 2018، Ada ، به همراه همه‌ی ارزهای دیجیتال، با 6 درصد افزایش قیمت نسبت به ارزش اولیه خود، با بالاترین قیمت خود یعنی 1.22 دلار رسید.

پس از سپری کردن دوران اوج، کاردانو هم مانند سایر ارزهای دیجیتال، دوره‌ی زمستان ارزهای دیجیتال را تجربه کرد که باعث نزول آهسته‌ی ارزش آن شد.

اکنون که در حال انتشار این مطلب هستیم قیمت هر واحد Ada، 0.0789 دلار است.ارز دیجیتال تتر نیز از با ثبات ترین ارز های دیجیتال می باشد که قیمت آن در محدوده 1 دلار می باشد .