بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

1399/04/08

سیستم ‌های زیادی وجود دارند که هر روز با آنها در ارتباط هستیم اما شاید نحوه‌ی کارکرد آن را ندانیم. اینترنت یکی از همین سیستم‌ ها است. خیلی از ما نمی‌دانیم که اینترنت چگونه کار می‌کند اما استفاده از آن را بلدیم. شبکه‌ی بیت کوین هم همین گونه است. شما برای اینکه بتوانید اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین کنید، نیازی به دانستن الگوریتم‌هایی پنهان پشت این سیستم ندارید. شما تنها به یک کیف پول احتیاج دارید و دانستن کلید خصوصی و عمومی آن کیف پول. با این وجود حتما به ذهنتان رسیده که این سیستم عظیم جهانی چگونه کار می‌کند و چطور چنین ارزشی را به وجود آورده و قادر به جابجایی این ارزش بین انسان‌ها است؟

در این نوشته قصد داریم تا حدودی به این سوال جواب بدهیم. پس اگر سوال " بیت‌کوین چگونه کار میکند؟" ذهن شما را هم مشغول کرده، تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

چگونه وارد دنیای بیت‌کوین شویم

شما میتوانید به دو صورت وارد دنیای بیت‌کوین شوید:

1. تریدر شوید؛ یعنی به معامله‌ی بیت کوین روی بیاورید و از خرید و فروش بیت‌کوین سود به دست بیاورید.

2. ماینر شوید؛ یعنی توسط یک یا چند دستگاه ماینر به استخدام بیت‌کوین مشغول شوید.

برای معامله‌ی بیت‌کوین و خرید و فروش تتر و به طور کلی ارزهای دیجیتال، شما به یک کیف پول احتیاج دارید. کیف پول شبیه یک حساب بانکی است که مربوط به شخص شما است. هر کیف پول دو کلید دارد: کلید عمومی و کلید خصوصی. کلید عمومی عددی است که در واقع شماره حساب شما یا شماره کارت، کیف پول شما است. این عدد را به دیگران می‌دهید و آنها برای کیف پول شما ارز دیجیتال واریز میکنند. کلید خصوصی اما مثل رمز عبور شما است و فقط شما باید آن را بدانید. کلید خصوصی برای دسترسی به حسابتان مورد استفاده قرار میگیرد.

شما برای این که تریدر شوید، به داشتن یک کیف پول احتیاج دارید و پس از آن، به دست آوردن مهارت های لازم در استفاده از این کیف پول به شما کمک میکند که ارز دیجیتال خود را بخرید، بفروشید و یا آن را تبدیل کنید.

اما برای استخراج بیت‌کوین شما به یک یا چند دستگاه ماینر احتیاج دارید. ماینرها در واقع، مادربوردهای قوی هستند که قابلیت نصب چند کارت گرافیک را دارند. شما با استفاده از این دستگاه قادر خواهید بود امنیت مورد نیاز شبکه بیت کوین را حفظ کنید و سیستم خود را جزئی از شبکه‌ی غیرمتمرکز بیت‌کوین کنید. شبکه نیز در ازای کاری که شما برایش انجام داده اید، به شما بیت‌کوین می‌دهد. این به معنای استخراج بیت کوین است.

نقش بلاک‌چین چیست؟

بیت کوین یک شبکه‌ی متمرکز که اسناد، مدارک و اطلاعات کاربران خود را در محلی زیر نظر یک ریاست مرکزی، نگهداری کند، نیست. فلسفه‌ی وجودی بیت‌کوین مخالف تمرکز قدرت در یک نقطه و در دست افرادی خاص است. یکی از اصلی‌ترین اهداف سازندگان بیت‌کوین، این بوده که با به وجود آوردن شبکه‌ غیرمتمرکز مالی، پول را از انحصار دولت‌ها خارج کرده و کنترل آن را به همه‌ی کاربران بدهد. این شبکه که باعث غیر متمرکز شدن بیت‌کوین می‌شود بلاک‌چین نام دارد.

 بلاک‌چین به شبکه‌ای از بلاک‌ها گفته میشود که به یکدیگر متصل میشوند و همه‌ی اطلاعات مربوط به شبکه‌ی بیت کوین را در خود نگه میدارند. این اطلاعات شامل، دارایی، تراکنش‌های انجام شده و امضای خصوصی افرادی که تراکنش انجام داده‌اند، می‌شود. بلاک‌چین هسته‌ی مرکزی بیت‌کوین است که با استفاده از قوانین رمزنگاری و ریاضیات باعث حفظ بقای بیت‌کوین و در امان ماندن از دستبرد و خرابکاری میشود.

هر شخص می‌تواند با متصل شدن به این شبکه یک گره (node) از این سیستم شود و در حفظ و نگهداری اطلاعات آن شریک شود و با در اختیار قرار دادن قدرت پردازش سیستم سخت افزاری خود، پایبندی اش را به شبکه بیت‌کوین ثابت کند.

بیت کوین چگونه در شبکه جابجا می‌شود

 هنگامی که شما قصد جابجا کردن بیت‌کوین در شبکه را دارید، اطلاعات این جابجایی را برای دفتر کل بیت‌کوین که به صورت متمرکز در هر یک از سیستم‌های نود قرار گرفته میفرستید، این دفتر کل ورودی های حساب شما را بررسی میکند تا مظمئن شود، میزان بیت‌کوینی که میخواهید انتقال دهید در حساب شما موجود باشد. وقتی که نودهای شبکه مبلغ موجودی شما را تایید کردند تراکنش شما اجازه انجام شدن می یابد.

هر تراکنش در شبکه بیت کوین، علاوه بر مبلغ تراکنش، باید دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی باشد. این کلید ها در واقع مربوط به شخص گیرنده و فرستنده بیت‌کوین می‌شود.

اطلاعات هر تراکنش در یک بلاک از شبکه ذخیره می‌شود و اطلاعات آن به سرعت برای همه‌ی نود های دیگر ارسال می‌شود و برای همیشه در شبکه بیت کوین، ثبت میشود.