پول مجازی چیست؟

1399/03/26

در سال‌های اخیر واژه‌هایی مثل ارز دیجیتال، بیت‌کوین ، تتر، کریپتو، زیاد از رسانه‌ها، به‌خصوص رسانه‌های اجتماعی به گوش خورده است. شاید تا به حال برایتان سوالاتی در این زمینه ایجاد شده باشد. سوالاتی از قبیل این‌که: پول مجازی چیست؟ چطور می‌توان آن را به دست آورد؟ آیا پول دیجیتال قابل تبدیل به پول واقعی هست؟ یا خیر؟

در این مقاله سعی شده به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ روشن داده شود و تا حد توان مساله‌ی پول مجازی را روشن کنیم.

تعریف پول مجازی:

پول مجازی یا ارز دیجیتال معادل فارسی کلمه (Cryptocurrency) است. کلمه اول یعنی "پول" نشان می‌دهد که دارای ارزش برای داد و ستد است و کلمه دوم یعنی "مجازی" نشان از این دارد که این پول وجود خارجی ندارد. شاید قسمت دوم برای برخی افراد کمی عجیب به نظر برسد که چطور می‌شود پول وجود خارجی نداشته باشد؟ در جواب باید گفت که این نوع پول شبیه به عددی است که شما در حساب بانکی خود دارید و با آن رقم از طریق کارت اعتباری خود اقدام به خرید می‌کنید. اگر دقت کنید در این روش هیچ پول فیزیکی در میان نیست؛ فقط یک قرارداد دو طرفه وجود دارد که از طرف بانک پشتیبانی و تضمین می‌شود.

پول مجازی هم در واقع عددی است در کیف پول شما که یا آن را از تبدیل انواع دیگر ارز به دست آورده‌اید؛ یا اینکه توسط ماینرها آن را استخراج می‌کنید. با این تفاوت که ممکن است بانک مرکزی یا سیستم متمرکزی که بر این معاملات نظارت داشته باشد، وجود نداشته باشد.

پول مجازی متمرکز و غیر متمرکز:

در دنیای وسیع پول مجازی دو دسته‌بندی اصلی وجود دارد.پول مجازی یا متمرکز است یا غیرمتمرکز. حال سوال اینجاست که هرکدام از اینها چه معنی می‌دهد؟

متمرکز:

 پول مجازی متمرکز دو ویژگی اصلی دارد: 

1. توسط یک سیستم مرکزی کنترل می‌شود

2.با یک ارز واقعی پشتیبانی می‌شود.

به این ترتیب چیزی شبیه به بانک مرکزی که بر پول یک کشور نظارت دارد، همواره این پول، معاملات آن و ارزش آن را زیر نظر دارد. پی‌پال و پرفکت‌مانی دو نمونه شناخته شده از این نوع پول دیجیتال هستند که هدف آنها تسهیل انجام تراکنش‌های برون‌مرزی است. به این ترتیب شما برای انتقال پول به یک شرکت کانادایی می‌توانید از طریق پرفکت‌مانی اقدام به پرداخت کنید. در این روش شما ریال پرداخت می‌کنید، پرفکت‌مانی ریال شما را به ارز دیجیتال خود تبدیل کرده و برای امنیت بیشتر آن را رمزنگاری می‌کند. سپس در حساب مقصد، پول به دلار تبدیل شده به در حساب آن شرکت گذاشته می‌شود.

غیرمتمرکز:

پول‌های مجازی غیرمتمرکز از هیچ سیستم نظارت مرکزی برخوردار نیستند. ذات این نوع پول‌ها به گونه‌ای است که نیازی به سیستم نظارت مرکزی ندارند. مثال بسیار معروف این نوع پول، بیت‌کوین است. بیت‌کوین با فناوری بلاک چین کار می‌کند و خرید و فروش بیت کوین و خرید و فروش تتر  هم بر بستر بلاک‌چین شکل می‌گیرد.

مثال‌های بیشماری از پول‌ مجازی غیرمتمرکز وجود دارد که با یک سرچ ساده در اینترنت می‌توانید انواع آنها را بشناسید.

در مورد پول مجازی چه می‌گویند؟

نظر بسیاری از کارشناسان اقتصاد در مورد ارز دیجیتال مساعد نیست. آنها معتقدند که این پول چون از طرف دولت‌ها و بانک‌های آنان پشتیبانی نمی‌شود، فاقد ارزش است. البته نهادهای تثبیت‌شده و دارای قدرت، همیشه از تغییراتی که باعث دگرگونی سیستم مدیریتی آنها شود استقبال نمی‌کنند.

برخی کارشناسان اما نظر مخالفی دارند و بر این عقیده هستند که این سیستم‌های غیرمتمرکز مثل بلاک‌چین به علت ظرفیت‌های بیشماری که دارند به زودی بر دنیا حکم‌رانی خواهند کرد و به قولی آینده‌ی دنیا را خواهند گرفت. گرچه هنوز هیچ چیز قطعی در مورد آینده‌ی پول مجازی مشخص نیست اما صعود ارزش بیت‌کوین در سال 2017 و حجیم شدن بازار سرمایه‌ی بیت‌کوین، این احتمال را به وجود می‌آورد که باز هم چنین اتفاقی در مورد ارزهای دیجیتال رخ دهد.

نقاط ضعف پول مجازی چیست؟

پول‌های مجازی با اینکه طی سال‌های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشتند، اما هنوز هم قابلیت پرداخت‌های روزانه‌ی زندگی را ندارند. هنوز شما نمی‌توانید در ازای سفارش از رستوران، بیت‌کوین یا تتر بپردازید و این اولین و بزرگترین ضعف پول دیجیتال است.در حال حاضر این پول‌ها بیشتر مناسب پرداخت‌های آنلاین و خرید از فروشگاه‌های اینترنتی است.

از طرفی بازار معاملات و سرمایه‌گذاری هم در این پول‌ها نسبتا داغ است و طرفداران خاص خودش را دارد. گرچه نوسانات شدید قیمت،سرمایه‌گذاری روی آنها را بسیار خطرناک کرده است، اما بسیاری از معامله‌گران از معامله‌ی ارز دیجیتال، مبالغ زیادی به جیب زده‌اند.

خطر دیگری که لازم است در هنگام ورود به این عرصه بدانید، خطر سرقت دارایی‌تان توسط هکرهاست. گرچه این خطر فقط متوجه پول مجازی نیست و امروزه دستبرد زدن به کارت‌های اعتباری بانک‌ها هم بسیار گزارش می‌شود اما در مورد پول مجازی، نبود اطلاعات کافی و منابع اطلاعاتی کم، گاها باعث از دست رفتن دارایی کاربران شده است.

پیشنهاد می‌شود قبل از خرید ارزهای دیجیتال در مورد همان ارز و نحوه‌ی ذخیره سازی آن در کیف پول مجازی، مطالعه داشته باشید.