معرفی صرافی Bitstamp

1399/03/09

بیت‌استمپ یک صرافی برای تبدیل ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات به یکدیگر است. در این صرافی می‌توان ارزهای دلار و یورو را به بیت‌کوین , لیتیوم ، اتریوم و ریپل تبدیل کرد.شروع به کار بیت‌استمپ در سال 2011 در کشوراسلوونی اتفاق افتاد و رشد سریع، این صرافی را به یکی از رقبای اصلی ام‌تی‌گات (Mt.Gox) تبدیل کرد. گفتنی ست که ام‌تی‌گاتیکی از اولین پلتفرم‌های صرافی بود که با روی کار آمدن بیت استنپ از دور رقابت کنار رفت و چند سال بعد به علت هک شدن، ورشکست شد.

بیت استمپ را می‌توان بزرگترین صرافی بیت کوین دانست که از تکنولوژی MultiSig برای کیف پول خود استفاده کرده است که امنیت این سیستم را تا حد زیادی افزایش داده است.

استفاده از نرم‌افزارهای بیت استمپ که مخصوص تلفن‌های همراه ساخته شده به شما این اجازه را می‌دهد که با تلفن همراه اندروید یاIOS خود بتوانید به این صرافی متصل شویدو نقل و انتقال خود را انجام دهید.


حمله هکرها به بیت استمپ

تا کنون چندین گزارش مبنی بر حمله‌ی هکرها به بیت استمپ، منتشر شده است. در فوریه 2014 این کمپانی فعالیت کاربران خود را برای چندین روز به حالت معلق درآورد. مجله بیت کوین (Bitcoin Magazine) در این باره نوشته است: افرادی که در این اتفاق دست داشتند، گروهی از هکرها بوده‌اند که درخواست 75 بیت‌کوین به عنوان باج کردند. چندین روز پس از این اتفاق فعالیت‌های بیت استمپ به حالت عادی برگشت.

در ژانویه سال 2015 حمله‌ی دیگری توسط هکرهاصورت گرفت که در این حمله حدود 19000 بیت‌کوین به سرقت رفت. اما بیت استمپ پس ازیک هفته همه‌ی آن بیت‌کوین ها را به حساب مالکان برگشت داد.

کارمزد بیت استمپ چگونه است؟

در بیت استمپ 4 نوع کارمزد وجود دارد که در نوع معاملات با هم متفاوت‌اند.


1.     بیت استمپ یکسری رمز ارز پیشنهادی دارد که انجامسرمایه‌گذاری یا دریافت وجه با آن رمز ارزها هیچ کارمزدی برای کاربر ندارد.


2.     تمامی معاملاتی که کمتر از 20000 دلار باشند،شامل 25% و معاملاتی که بیشتر از 20 میلیون دلار باشند کارمزی برابر با 1% خواهندداشت.


3.     اگر محل زندگی شما یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا باشد و از یورو برای دادوستد استفاده کنید، کارمزدی جداگانه به دارایی شماتعلق می‌گیرد که به آن کارمزد SEPA می‌گویند.


4.     برای انتقال بین‌المللی پول از طریق سیستم بانکی، کارمزدی معادل با 5% از شما اخذ خواهد شد. این 5% تا سقف 300 دلار و حداقل5.7 دلار خواهد بود.


5.     برای پس گرفتن سرمایه خود از طریق کارت اعتباری،حداقل 10 دلار از شما کارمزد خواهد گرفت.


6.      در هر خرید با کارت اعتباری، کارمزد شما 5% است.

 نکات قوت بیت استمپ

پشتیبانی از ارز فیات

برخلاف برخی بورس‌های رمزنگاری شده که اجازه‌یترید ارزهای فیات را به مشتریان نمی‌دهند،بیت استمپ از ارزهای فیات پشتیبانی می‌کند.یوان چین، دلار امریکا، روبل روسیه، فرانک سوئیس و پوند انگلیس از جمله ارزهای فیاتی هستند که در این صرافی قابلیت ترید شدن دارند.


پشتیبانی از کارت‌هایاعتباری

بیت استمپ همچنین امکان استفاده از کارت‌های اعتباریرا برای کاربران خود ایجاد کرده است.

 

امنیت بالا

امنیت یکی از مهمترین مولفه ها در بیت‌استمپاست. این امنیت به راحتی به دست نیامده و برای آن زحمت زیادی کشیده شده است. همه‌ی سرمایه‌های این صرافی در فضای سرد نگهداری می‌شوند که فضایی آفلاین و دور از دسترس هکرهاست. همچنین استفاده از سیستم احراز هویت دوعاملی امنیت اطلاعات کاربران راتقویت کرده است.


پشتیبانی از کیف پول سخت افزاری

برای امنیت بیشتر و سهولت دسترسی به حسابکاربران، شما امکان متصل کردن کیف پول‌های سخت افزاری را خواهید داشت. کیف پول Ledger و Trazor از بهترین کیف پول‌های سخت افزاری ست که از این صرافی پشتیبانی می‌کند.

 


احترام به حقوق مشتری

حفظ حقوق مشتریان در اولویت بیت استمپ است. درجریان سرقت سال 2015 همه‌ دارایی کاربران در کمتر از یک هفته به حسابشان بازگردانده شد، این تاییدی بر رعایت حق مشتری توسط بیت استمپ است. بیت استمپ ایمیل‌های دریافتی از مشتریان را تا کمتر از 3 روز پاسخ می‌دهد و یک خط تلفن اختصاصی برای موارد اضطراری، قرار داده است.


شهرت و محبوبیت

کمتر بورس رمزنگاری شده ای را می‌توانید بیابیدکه شهرت و اعتبار بیت استمپ را داشته باشد. ارتباطی که با شرکت‌های بزرگ در سراسردنیا برقرار کرده و همچنین داشتن مجوز و تایید از شرکت های بزرگ باعث این شهرت ومحبوبیت شده است.


کارمزد کم

کارمزد‌ها در بیت استمپ بسیار پایین‌تر از دیگرصرافی‌هاست. البته مقدار کارمزد دریافتی در همه معاملات یکسان نیست و بستگی به محل زندگی شما و نوع ارزی که ترید می‌کنید دارد.


نقاط ضعف بیت استمپ

محدودیت در ارائه ارزهای دیجیتال

در صرافی بیت استمپ فقط پنج رمز ارز برای خرید وفروش وجود دارد. این پنج ارز ارائه شده توسط بیت استمپ شامل: بیت کوین، بیت کوینکش، لایت کوین، اتریوم و ریپل هستند. این محدودیت باعث شده که برخی از کاربران که درخواست ترید دیگر ارزهای رمزنگاری شده از جمله خرید تتر و فروش تتر را دارند، نتوانند از خدمات بیت استمپ،استفاده کنند.


ضعف در نرم‌افزار تحتIOS

برخی کاربران که از طریق اپ IOS به بیت استمپ دسترسی دارند، از اینکه به روزرسانی‌ها کند انجام می‌شود گلایه دارند. لازم به ذکر است که امتیاز این اپدر Apple Store به همین دلیل پایین است.


عدم سرویس دهی به ایرانیان

این صرافی هم طبق تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران عمل می‌کند و از ارائه خدمات به کاربران ایرانی امتناع می‌کند.


استفاده‌ی دشوار برای تازه کاران

با اینکه طراحی بیت استنپ بسیار قوی صورت گرفته اما کار با آن برای کاربران تازه کار کمی مشکل به نظر می‌رسد.

پلتفرم‌های دیگری وجود دارند که مناسب برای تازه‌کاران هستند اما این پلتفرم بیشتر مناسب برای افرادی است که با دنیای ترید ارزها آشنایی دارند.