زبان برنامه نویسی سالیدیتی

زمانی که درباره ی اتریوم صحبت به میان می آید امکان دارد کلمه ی قرارداد هوشمند اولین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. در صورتی که آشنایی کافی با قراردادهای هوشمند ندارید بهتر است بدانید که قراردادهای هوشمند یک سری برنامه هایی می باشد که بر روی بلاک چین اتریوم پیاده سازی می شوند. ساخت برنامه های غیرمتمرکز توسط چنین قراردادهای هوشمندی صورت میگیرد، که بدون آن که واسطه ای در کار باشد و یا کنترلی بر روی آن صورت بگیرد و یا دچار توقفی گردد می تواند به کار خود ادامه دهد.
زبان برنامه نویسی سالیدیتی یکی از زبان های منحصر به اتریوم برای قراردادهای هوشمند می باشد. قراردادهای اتریوم هم مانند دیگر برنامه های سیستمی توسط یک زبان برنامه نویسی مخصوص نوشته می شوند که این زبان برنامه نویسی"سالیدیتی" (Solidity) نام دارد. اما لازم به ذکر است که زبان های برنامه نویسی مختلف دیگری وجود دارند که از آن برای نوشتن قراردادهای هوشمند در اتریوم استفاده می شود، اما می توان گفت بسیاری از برنامه نویسان، سالیدیتی را به عنوان زبان مورد نظر خود برای اتریوم انتخاب می کنند.

سالیدیتی به عنوان یک زبان برنامه نویسی

برنامه نویسان امروزه برای نوشتن برنامه ی مورد نظر خود از چندین نمونه شاخه از برنامه نویسی استفاده می کنند. به طور مثال زبان C که خود یک زبان برنامه نویسی می باشد دارای چندین شاخه مانند C#، C++ و ... است و همچمنین زبان های دیگری مانند پایتون و جاوا مورد استفاده ی اینگونه برنامه نویسان می باشد. طراحی سالیدیتی به گونه ای انجام شده است برنامه نویسانی که با چندین زبان برنامه نویسی دیگری کار کرده باشند می توانند به آسانی آن را یاد بگیرند.
زبان برنامه نویسی سالیدیتی
اما اگر تنها در دوران دانشگاه زبان برنامه نویسی "ویژوال بیسیک" را فرا آموخته اید باید بگوییم شاید یادگیری زبان سالیدیتی برایتان دشوار به نظر برسد، اما اگر با زبان های برنامه نویسی مانند C یا پایتون هم کار کرده اید، زبان برنامه نویسی سالیدیتی می تواند برای شما آشنا به نظر برسد و با آن کار کنید.
مفاهیم بسیار مختلفی در سالیدیتی به کار برده شده است که مشابه آن هم در دیگر زبان های برنامه نویسی وجود دارد. به طور مثال زبان برنامه نویسی سالیدیتی متشکل از متغیرها، کلاس ها، توابع و عملیات های محاسباتی و رشته ها و ... می باشد. به گونه ای که در زبان برنامه نویسی C، برنامه نویس یک تابع اصلی را در درون کد ایجاد می کند که می تواند از آن استفاده نماید، مفهومی در سالیدیتی وجود دارد که به نام قرارداد یا همان Contract می باشد که در فرآیند انجام روندی مشابه ایجاد می گردد. نکته ی جالب توجه آن است کدهایی که در سالیدیتی استفاده می شود، شباهت زیادی به کدهای موجود در زبان برنامه نویسی C++ و C# و حتی جاوا اسکریپت دارند. برنامه نویسانی که با پایتون کار می کنند این موضوع را متوجه شده اند که در هنگام نوشتن سالیدیتی، نوع متغیرها باید صراحتا تعیین گردد.

سالیدیتی جدید است با منابع آموزش محدود

در صورتی که فردی تصمیم به یادگیری زبان برنامه نویسی داشته باشد می تواند به کتاب ها و منابع بسیار زیادی که در اختیار دارید مراجعه کند و با انتخاب هریک از آن ها به فراگیری مشغول شود. به طور مثال زمانی که شما تصمیم داشته باشید که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را بیاموزید می توانید به کتاب های مختلفی مراجعه نمائید و حتی به صورت خودآموز آن را فرابگیرید. با تهیه ی هریک از این منابع، می توانید تمرین هایی را انجام دهید و یا مطالبی را فرابگیرید، بدون آن که نیاز به مراجعه به کلاس یا دوره خاصی داشته باشید. حال اگر بخواهید میزان کیفیت آن کتاب را بسنجید می توانید به وب سایتی که آن کتاب را به فروش می رساند مراجعه کرده و نظرات دیگران را مطالعه نمائید
با وجود آن که منابع مختلف و مستندات گوناگونی در خصوص یادگیری زبان برنامه نویسی سالیدیتی وجود دارد، یادگیری این زبان برای شخصی که دانش کافی به برنامه نویسی ندارد و یا تسلط کافی به زبان های برنامه نویسی دیگری ندارد، آن هم با چنین مستنداتی می تواند دشوار و یا حتی غیرممکن به نظر برسد. به بیان دیگر بهتر است بگوییم می توان از این منابع و جزوه ها و کتاب ها به عنوان فرهنگ لغت استفاده کرد که در صورت نیاز بخواهید به آن مراجعه کرده و از آن استفاده نمائید و نه آن که بخواهید به عنوان مرجعی برای یادگیری زبان برنامه نویسی از آن استفاده نمائید.
با این حال در صورتی که شخصی تمایل کافی به یادگیری چنین زبانی نشان ندهد و وقت و زمان کافی برای آن نگذارد و همچنین پیش زمینه ای هم در رابطه با برنامه نویسی نداشته باشد نمی تواند به راحتی سالیدیتی یاد بگیرد. اما اگر تلاش کند می تواند با مراجعه به مستندات و کدهایی که در آن وجود دارد این زبان برنامه نویسی را به خوبی یاد بگیرد.

آیا سالیدیتی ارزش یادگیری دارد؟

در صورتی که برای شغل خود تصمیم به یادگیری سالیدیتی دارید، قبل از آن باید مهارت های مورد نیاز را شناسایی کرده و به دنبال آن بروید. با توجه به آن که یادگیری مهارت های بلاک چین ارزش بسیار بالایی دارد، شاید نیاز باشد کسی که می خواهد وارد این حوزه شود به یکی از زبان های برنامه نویسی تسلط کافی داشته باشد. به طور مثال بسیار مشاهده شده است که در یک آگهی شغلی قید شده است علاوه بر سالیدیتی به فردی نیاز دارند که به زبان های برنامه نویسی دیگر مانند ترافل، نودجی اس و گولنگ هم آشنایی کافی داشته باشد. در صورتی که مدت طولانی را صرف یادگیری سالیدیتی نمائید می توان امیدوار بود که در چند سال آینده در این زمینه به شغل مناسبی دست خواهید یافت.