مفهوم فورک در ارز دیجیتال

بعضی از مواقع پیش خواهد آمد که ارز دیجیتال یا بلاک چین دچار تغییرات محسوسی می شود که کاملا مشهود می باشد به طور مثال امکان دارد قبل از آن که بخواهید تصمیم گیری در خصوص خرید بیت کوین داشته باشید به یکباره متوجه تغییراتی در این خصوص شوید که به این پدیده فورک (fork) گفته می شود که در زمینه ی ارز دیجیتال نیز صورت خواهد گرفت.
فورک یا انشعاب در یک بلاک چین می تواند به معنی تقسیم بندی اجماع رای دهندگان بر روی آن بلاکچین ( که خواه می تواند بیت کوین، اتریم ، تتر یا بلاکچین و .. باشد ) قوانین اجماع شده را دچار تغییراتی کند و یا این که لایه جدیدی را به قوانین فعلی که در حال حاضر در حال اجرا می باشد اضافه نماید.
حال امکان دارد در بعضی مواقع تغییراتی که در حوزه ی ارز دیجیتال یا بلاک چین پیش می آید سیر مثبتی داشته باشد و در بعضی مواقع هم نه. با این حال زمانی که این تغییرات آنچنان مطلوب به نظر نمی آید شاید شما بتوانید در این خصوص عملکردی هوشمندانه نیز داشته باشید تا بتوانید سود کافی را در این شرایط بحرانی به دست بیاورید.
تا به امروز عنوان گوناگونی در رابطه با ارز دیجیتال بیت کوین که پدیده ی فورک (fork) برای آن پیش آمده است مطرح شده است که به شرح زیر می باشد:
فورک کش بیت کوین
فورک طلای بیت کوین
فورک الماس بیت کوین
سوپر فورک بیت کوین
فورک در ارز دیجیتال
در صورتی که بخواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با فورک (fork) به دست بیاورید و مفهوم آن را دقیق به دست بیاورید به شما پیشنهاد خواهیم کرد تا با ادامه ی مبحث با ما همراه باشید.
فورک بدین معنا است که به روزرسانی یک نرم افزار صورت بگیرد به گونه ای که سازگاری لازم را هم با نسخه ی قبلی داشته باشد و حتی می تواند تفاوت بسیاری هم با نسخه ی قبلی داشته باشد. در کل می توان فورک را به روزرسانی یک نرم افزار نامید که پروتکل های مختلفی برای آن ایجاد شده است.
حال اگر بخواهیم چنین تعریفی را با فورک ارز دیجیتال تشبیه نمائیم، در صورتی که پروتکل های ارز دیجیتالی یا کدهای آن دچار تغییراتی شوند و به روز رسانی شوند آنگاه فورک رخ خواهد داد. فورک در واقع می تواند یک نسخه ی آپدیت شده دیگری از بلاک چین را به شما ارائه دهد و همچنین با توجه به این که کدام نوع فورک رخ داده است، امکان دارد هردو نسخه از بلاک چین در بخش های گوناگونی از شبکه به صورت همزمان اجرا شوند.
در کل پدیده ی فورک که در زمینه ی ارز دیجیتال یا بلاک چین رخ می دهد دارای دو نوع اصلی نیز می باشد:
فورک نرم: سازگار با نسخه ی قبلی
هارد فورک: ناسازگار با نسخه قبلی

فورک سخت

هارد فورک به اصطلاح همان فورک سخت می باشد که یکی از انواع فورک می باشد. همانگونه که پیش تر ذکر کردیم هرگونه تغییر در پروتکل های ارز دیجیتالی یا کدهای بلاک چینی می تواند فورک اتفاق بیفتد، با این تفاوت که در این نوع فورک نسخه ی قبلی کاملا منسوخ می شود و از کدهای جدیدی در ورژن جدید استفاده می شود.
قابل ذکر است که این نوع فورک به صورت دائمی می باشد، بدین معنا که تمامی نودها و userها باید به آخرین نسخه update شوند. پس می توان نتیجه گرفت که در فورک سخت، نسخه ی جدید دیگر با نسخه ی قبلی سازگاری ندارد. به طور مثال زمانی که بیت کوین که یک نوع ارز دیجیتال است دچار فورک سخت شود، قوانینی که در نسخه ی قدیم بلاک چین آن وجود داشته است منسوخ می شود و جای آن را نسخه ی جدید خواهد گرفت.

دلایل به وجود آمدن فورک سخت

هنگامی که در پروتکل بلاک چین یکسری ویژگی ها بخواهد به آن اضافه گردد و یا قوانین اصلی آن دچار تغییراتی شوند، به طور مثال اندازه ی بلاک تغییر پیدا کند و یا توابعی که در کد آن وجود دارد دچار تغییر شود آنگاه امکان دارد فورک سخت به وجود بیاید.

فورک نرم

فورک نرم با سخت تفاوت هایی را دارد، با این تفاوت تغییراتی که در نسخه ی جدید اتفاق می افتد سازگاری کامل را با نسخه ی قبلی دارد. با توجه به این که در فورک سخت ملزم به به روز رسانی یوزرها و نودها بود اما در فورک نرم دیگر این مورد الزامی نمی باشد اما نیاز به ماینرهای زیادی خواهید داشت تا بتوانید تغییرات لازمه را روی نسخه ی جدید اعمال نمائید.

دلیل به وجود آمدن فورک نرم

فورک نرم می تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد، اما اصلی ترین دلیل آن می تواند پیدایش ویژگی های جدید یا تقسیم بندی جوامع موجود باشد.
همچنین در نظر داشته باشید که می توانیم دو مدل فورک مفید یا مخرب داشته باشیم. فورک مفید در صورتی اتفاق می افتد که قابلیت ها و امکاناتی به ویژگی های بلاکچین اضافه گردد و یا می تواند باعث تخریب یا کاهش ارزش زنجیره ی سابق شود.