ارز دیجیتال چیست

رمز ارز یا ارز دیجیتال (Cryptocurrency) مدل خاصی از پول دیجیتال می باشد که به صورت رمزنگاری شده نیز می باشد. در واقع ارزهای دیجیتال رشته رمزگذاری شده ای از داده ها یا هش ها هستند که موجودیت یک واحد ارزی را مشخص می کنند.

ارز دیجیتال همان پول دیجیتالی است که توسط کدهای برنامه نویسی خلق شده است.

شبکه ارزهای دیجیتال توسط مشارکت کنندگان آن که "نود"  نامیده می شوند، نظارت می شود.

بلاک چین سیستمی می باشد که به وسیله ی آن می توانید اطلاعات و گزارشاتی را ثبت نمائید و بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با توجه به ویژگی های اساسی که این سیستم دارد از آن استفاده می کنند، این ویژگی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

غیر متمرکز بودن، شفافیت بودن سیستم و تغییر ناپذیر بودن

ویژگی غیرمتمرکز بودن ارزدیجیتال بدین معنا می باشد که سازمندهی شده یا کنترل شده توسط هیچ سازمان یا گروه و یا نهادی نمی باشد.

ارزهای دیجیتال را می توان بدون دخالت واسطه ای و به صورت مستقیم توسط اینترنت به فرد دیگری ارسال کرد. برای آن که بخواهید به یکدیگر کریپتوکارنسی ارسال کنید هیچ نیازی به افتتاح حساب بانکی نخواهید داشت و یا نیازی به استفاده از خدمات مختلف بانکی و یا هر سازمان دیگر یا واسطه ی دیگری نخواهید داشت.

رمزکارنسی ها با سازوکارهای گوناگونی ایجاد و توزیع می شوند، این رمزها پول هایی هستند همانند ریال و دلار.

فرایند ایجاد هرکدام از این پول ها به صورت های متفاوتی می باشد که یا از طریق ماینینگ صورت میگیرد مانند بیت کوین و یا تعداد دیگر، به صورت سکه هایی هستند که در شبکه از قبل استخراج شده می باشند.

تولید کریپتوکارنسی ها بر روی فناوری دفتر کل توزیع شده می باشد که یکی از مهم ترین محصولات آن فناوری بلاک چین است.

بیشتر ارزهای دیجیتال از بلاک چین عمومی استفاده می کنند و این قابلیت را برای بسیاری از افرادی که چه در شبکه حضور دارند و یا ندارند، فراهم می سازد تا تراکنش های خود را مشاهده نمایند.

ارز دیجیتال چیست - تتر

معرفی ارز دیجیتال بیت کوین

نمونه های مختلفی از ارز دیجیتال در بازار ارز دیجیتال وجود دارد که  شامل: تتر , ریپل(XRP)، اتریوم (ETH) و بیت کوین (BTC) نیز می باشد اما از نگاه بسیاری از مردم نخستین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارزی، بیت کوین است، که برای اولین بار ایده ی آن در سال 2008 میلادی در وایت پیپر بیت کوین منتشر گردید و در سال 2009 هم اولین سکه های آن مورد استخراج قرار گرفت.

مشکلاتی مثل "عدم اعتماد به شخص ثالت" و "دوبار خرج کردن" موجب شکل گیری ارزهای دیجیتال گردید و ریشه ساخت آن براساس همین مشکلات می باشد.

اعتماد به بانک ها

زمانی که شما برای انتقال پول خود و نگهداری آن از بانک ها استفاده می کنید، در واقع به آن اعتماد کرده اید و اگر به این موضوع به صورت کلی نگاهی بندازیم، ضرورا برای پیش بردن بسیاری از کارهایتان نیاز خواهید داشت تا به بانک ها اعتماد کنید.

دوبار خرج کردن

در سیستم های مالی برای جلوگیری از دوبار خرج کردن پول، از سرورهای مرکزی استفاده شد که با بررسی موجودی ها این مشکل نیز حل شده است و موجب می شد تا دیگر افراد مقدار مشخصی از پول خود را دوباره خرج نکنند. این راهکار در بیت کوین به صورت غیرمتمرکز نیز عملی گردید و بسیاری از افراد با داشتن سابقه ی تراکنش خود نیز می توانستند از تقلب دیگران جلوگیری کنند.

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال توانسته است مشکل عدم اعتماد و دوبار خرج کردن را برطرف کند و دیگری نیازی به اعتماد به بانک ها، اشخاص و گروه ها برای انتقال و نگهداری پول نبود.

عملکرد رمز ارز

با استفاده از رمز ارزها قادر خواهید بود تراکنش های خود را با مدل های گوناگونی به اجرا در بیاورید. به طور مثال بیت کوین از مدل اثبات کار بهره می برد که در طی آن تایید تراکنش ها توسط استخراج کنندگان یا ماینرها انجام می شود.

مدل های مختلفی که برای اجرای تراکنش ها صورت میگیرد در بلاک چین ها با نام الگوریتم های اجماع یا سازوکارهای توافق جمعی شناخته شده می باشد. تایید یا عدم تایید یک تراکنش در شبکه با توافق نظر مشارکت کنندگان شبکه صورت میگیرد که تعیین کننده ی آن با استفاده از این مدل ها صورت میگیرد.

همتا به همتا (P2P) روشی است که تراکنش ارزهای دیجیتال براساس آن صورت میگیرد و نیاز به واسطه را با به کارگیری مدل ها از بین میبرد.

رمرز ارزها به چه صورت کار می کنند؟

در صورتی که بخواهیم موارد ذکر شده را به صورت شفاف تری بیان کنیم به شرح ذیل می باشد:

دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال

دلایل مختلفی موجب بالا رفتن محوبیت ارزهای دیجیتالی شده است، نوسان های بسیار در بازار آن وجود دارد، فناوری استفاده شده در آن و همچنین ایده های آزادی خواهانه ای که در آن وجود دارد از دلایل آن می باشد.

با توجه به آن ارزهای دیجیتال نوپا هستند از همین روی دچار نوسانات بسیاری می باشند و امکان تغییر قیمت آن در یک روز وجود دارد و امکان دارد به میزان چندین درصد رشد کرده و یا افت کند.

خرید تتر  - فروش تتر

ارز دیجیتال تتر به علت کم نوسان بودن قیمت و پایداری آن همیشه مورد اقبال عموم واقع می شود .