ارز دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین

زمان زیادی از ظهور پدیده‌ای به نام ارز دیجیتال در بازارهای مالی نمی‌گذرد که شاهد توسعه‌ی هرچه بیشتر این نوع ارز در میان سرمایه‌گذاران و معامله‌گران هستیم. ارز دیجیتال که با پدید آمدن بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به جهان معرفی شد، در واقع نوعی پول بدون پشتوانه است که باعث تمرکززدایی از سیستم پولی و بانکی شده است و توسط هیچ نهاد رسمی یا غیررسمی مدیریت نمی‌شود (که این موضوع معایب و محاسن خود را دارد).
این پدیده از آغاز تاکنون دچار تغییروتحولات اساسی و افت و خیز‌های فراوانی شده است به طوری‌که قیمت بیت‌کوین از چند درصد دلار شروع شده و به چندین هزار دلار هم رسیده و در این میان هم افت و خیزهای شدیدی را همواره تجربه کرده. این پدیده از طرفی باعث چند برابر شدن سرمایه‌ی عده‌ای از سرمایه‌گذاران این حوزه شده و از طرف دیگر سرمایه‌های کلان عده‌ای را بر باد داده‌است.
برای مهار این نوع نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین به وجود آمد.

 ماهیت ارز دیجیتال با ثبات چیست؟

نگرانی‌های که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال از ریسک سرمایه‌گذاری خود داشتند، باعث به وجود آمدن ارز دیجیتال با ثبات شد. استیبل کوین در واقع نوعی ارز دیجیتال است که توسط یک ارز فیات یا کالا پشتیبانی می‌شود. این پشتیبانی وابستگی بین ارز دیجیتال و ارز فیات یا کالا را ایجاد می‌کند که تا حد زیادی مانع از نوسان قیمت ارز دیجیتال می‌شود.
مثلا تتر یک نوع ارز دیجیتال است که قیمت آن همیشه یک دلار است. گرچه تاثیر تورمی که روی ارز مبدا ایجاد می‌شود، روی ارز دیجیتال هم حس می‌شود، اما امنیت ایجاد شده توسط این ارز باعث می‌شود ثبات نسبی در این بازار حاکم شده و سرمایه گذاران بیشتری جذب این بازار مالی شوند. انواع بسیاری ارز دیجیتال با ثبات در دنیای دیجیتال وجود دارد که در ادامه درباره‌ی تعدادی از شناخته‌شده‌ترین آنها صحبت خواهیم کرد.

چرا ارز دیجیتال با ثبات؟

چرا ارز دیجیتال با ثبات؟

در حالی که حفظ سرمایه و افزایش آن، دغدغه‌ی اصلی سرمایه‌گذاران است، استیبل کوین‌ها توانسته اند تا حد زیادی این نیاز سرمایه گذاران را ارضا کنند. از طرفی ماهیت این نوع ارز که مبتنی بر بلاک‌چین است باعث امنیت و ثبات هرچه بیشترش شده است. در کشورهایی که نرخ تورم بالایی دارند و ارزش پول ملی در حال سقوط است، استفاده از این نوع ارز می‌تواند باعث حفظ سرمایه شود

سرعت در انتقال

به طور کلی مبادله‌های انجام شده در دنیای دیجیتال، نسبت به معامله‌های سنتی، سرعت بالاتری دارند. بلاک چین نیز این سرعت را در مبادله‌ی استیبل‌کوین‌ها افزایش داده است و زمان این جابجایی از شروع معامله تا پایان آن شاید ۵ دقیقه هم طول نکشد. این روش مبادله مناسب برای بسیاری از شرکت‌هاست که خدمات برون مرزی ارائه می‌دهند.

کارمزد پایین

مبادله‌های بانکی وقتی که از مرز کشور فراتر می‌رود به علت وجود واسطه ها و تبدیلات مرسوم ارزها، معمولا شامل درصدی کارمزد می‌شود. در جابجایی ارزهای دیجیتال با ثبات، به علت حذف واسطه‌ها، کارمزد بسیار پایینی جهت جابجایی اخذ می‌شود.

جهانی بودن

ارزهای فیات توسط دولت‌ها پشتیبانی می‌شود. به همین علت طبیعی است که مرزهای جغرافیایی برای دارندگان این ارزها حائز اهمیت است. اما ارزهای دیجیتال، به خصوص استیبل‌کوین‌ها ماهیت یکسانی در همه‌ی نقاط دنیا دارند و مرز شناخته شده ای برای آنها وجود ندارد. به همین دلیل برای مبادلات خارج از مرزها بسیار مناسب هستند.
ارز دیجیتال پایدار

انواع ارزهای دیجیتال باثبات

استیبل‌کوین‌های با پشتیبانی ارز فیزیکی

ارز دیجیتال متمرکز یا استیبل کوین متمرکز نوعی از ارز دیجیتال است که توسط یک ارز فیات پشتیبانی می‌شود. به طوریکه شرکت پشتیبانی کننده‌ی آن بایستی به ازای استیبل‌کوین تولید شده، یک ارز فیات (مثلا دلار) یا کالا به عنوان وثیقه در یک حساب سپرده‌گذاری کند تا در واقع پشتوانه‌ی استیبل‌کوین از این طریق تامین شود. تتر (USDT)  یک نمونه استیبل‌کوین متمرکز است که پشتوانه‌ی آن دلار آمریکاست. و قیمت آن هم همیشه ۱ دلار است.
TrueUSD هم شباهت زیادی با تتر دارد و توسط دلار پشتیبانی می‌شود البته باید گفت این استیبل کوین دارای تاییدیه از شرکت صادر کننده است و امنیت بالاتری نسبت به تتر دارد.

استیبل‌‌کوین های با پشتیبانی کالا:

این نوع از استیبل کوین‌ها توسط کالاها پشتیبانی می‌شوند و ارزش آنها نیز وابسته به ارزش آن کالاست.

نمونه‌هایی از این نوع ارز دیجیتال با ثبات:

پترو، دیگر ارز دیجیتال باثبات است که توسط دولت ونزوئلا برای برون‌رفت از تورم ساخته شد و پشتیبان آن، نفت ونزوئلا ست.
تتر به تازگی نوعی ارز با ثبات به بازار عرضه کرده که پشتوانه‌ی آن طلاست. در واقع یک شرکت به عنوان واسطه‌ی معامله مقداری طلا که معادل ارزش آن ارز باشد را در یک حساب نگه می‌دارد.
در حالت کلی هر کالایی اعم از نفت، و فلزات گرانبها که در بین مردم به عنوان کالای با ارزش شمرده شود و قابل معامله باشد توانایی این را دارد که پشتیبان این نوع استیبل‌کوین شود.

استیبل کوین با پشتوانه‌ی کریپتوکارنسی

این نوع خاص از ارز که به آن ارز دیجیتال با ثبات غیرمتمرکز هم می‌گویند، توسط هیچ ارز و کالایی پشتیبانی نمی‌شود و پشتوانه‌ی آن چند استیبل کوین (متمرکز یا غیرمتمرکز) دیگر است. نمی‌توان این نوع ارز را بر پشتوانه‌ی تنها یک استیبل کوین دیگر معماله کرد چرا که این کار ریسک بالایی دارد. اما پشتیبانی این نوع ارز توسط چند کریپتوکارنسی دیگر باعث می‌شود ریسک نوسان قیمت تا حد زیادی پایین بیاید.ثابت نگه داشتن قیمت سای توسط تغییر در نرخ کارمزد تبدیل آن با توجه به نمودارهای عرضه و تقاضا اتفاق می‌افتد این نوع ارز به تازگی از امنیت و ارزش بالاتری نسبت به تتر برخوردار شده.