آیا خرید و فروش بیت کوین و استخراج آن قانونی است؟

یکی از مهم ترین دغدغه ی کسانی که در حوزه ی ارز دیجیتال فعالیت می کنند و روی آن سرمایه گذاری می کنند این است که می خواهند بدانند آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران به صورت قانونی می باشد؟ آئین نامه های گوناگونی در بسیاری از کشورهای مختلف در رابطه با خرید و فروش ارز دیجیتال نیز وجود دارد. حتی در برخی از کشورها این امکان نیز وجود دارد تا از افراد از بیت کوین به عنوان برای پرداخت مالیات خود استفاده کنند، یا حتی می توانند با استفاده از بیت کوین، کالای مورد نیاز خود را خریداری نمایند و امور تجاری خود را به راحتی انجام دهند. با این حال کشورهایی همستد که داشتن حتی یک دانه بیت کوین برای آن فرد می تواند وی را به زندان روانه کند. با توجه به این که امروزه موضوع خرید بیت کوین و به خصوص استخراج آن در ایران در این چند مدت اخیر بسیار رونق گرفته است از همین روی، عده ای از مسئولین نیز تصمیم گرفته اند تا قوانین واضح و مشخصی را در این زمینه وضع کنند. با توجه به همین موضوع در این مبحث نیز قصد داریم به ممنوعیت و یا عدم ممنوعیت فروش و خرید بیت کوین و استخراج آن و آن در ایران نیز بپردازیم. با این حال قبل از آن که بخواهیم در مورد این مبحث نیز بپردازیم و درباره ی خرید و فروش بیت کوین در ایران مواردی را بیان کنیم میپردازیم به رویکرد برخی کشورهای دیگر در این زمینه:
ایالات متحده آمریکا
ارز دیجیتال، به نوعی همیشه مورد توجه دولت فدرال و دولت های محلی ایالات متحده بوده است. علاوه بر آن بسیاری از کمیته های مختلفی هستند که در عرصه ارز دیجیتال به دنبال قانون گذاری خرید و فروش بیت کوین می باشند که در این خصوص دو کمیته ی بسیار مهم در حال فعالیت می باشند: کمیته بورس و اوراق بهادار کمیته کالا و تجارت همچنین باید توجه داشته باشید که هنوز هم تمامی قوانینی که در حوزه ی ارز دیجیتال اعمال شده است در سطح ایالتی یکسان نیستند. برخی از اقداماتی که در ایالات ها اعمال شده است به شرح زیر می باشد: در ایالات وایومینگ هیچگونه مالیاتی شامل ارزهای دیجیتالی نمی شود. در ایالات آریزونا کسانی که قصد پرداخت مالیات خود را دارند می توانند آن را به صورت ارزهای دیجیتالی پرداخت نمایند. در ایالات جورجیا مردم می توانند با استفاده از بیت کوین، مالیات خود را پرداخت نمایند. از سوی دیگر خرید بیت کوین و یا خرید و فروش دیگر ارزهای دیجیتالی از سوی دولت آمریکا کاملا قانونی می باشد. خرید بیت کوین - خرید تتر
کانادا
این کشور همچنین امکانی را فراهم نموده است تا مردم بتوانند خرید و فروش بیت کوین از جمله ارزهای رمز پایه را انجام دهند. در واقع ارزهای رمز پایه هیچگونه مناقصه ای با قانون کشور کانادا ندارد. قوانین و مقررات مالیاتی کشور کانادا، به خصوص قوانین مالیات بر درآمد، برای معاملاتی که در زمینه ی ارزهای دیجیتالی یا بیت کوین انجام می شود، هم اعمال می گردد.

شرایط استخراج بیت کوین در ایران

در واقع استخراج بیت کوین هم مانند خرید و فروش بیت کوین در ایران باید همراه با مجوزهای لازم از وزارت صنعت قانونی صورت بگیرد. در صورت نداشتن مجوزهای لازم و اگر استخراج بیت کوین به صورت غیر قانونی انجام شود آنگاه نیروی انتظامی این اختیار را دارد که دستگاه های ماینر را ضبط کرده و پیگرد قانونی دارد. با افزایش چشمگیر میزان خرید بیت کوین و همچنین فروش آن در طی این چند سال اخیر، با توجه به نظرات مثبت مسئولین و دولت در زمینه ی ارز دیجیتال، می توان این پیش بینی را کرد که بیت کوین می تواند خود را جایگزین سیستم کنونی بکند. پس کاملا منطقی است که آینده ی بیت کوین را بسیار درخشان تر از آن چه که تا الان است تصور نمائیم. اما این نکته قابل ذکر است که قبل از سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی، باید تحقیقات لازم را در این زمینه به عمل آوریم و منابع معتبر روز را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه ی مبحث برخی از شرایط لازم برای صدور مجوز، تعرفه های استخراج و میزان برق مصرفی ( که مورد نیاز است ) که توسط دستگاه و نهادهای نظارتی اعلام می گردد، را مورد بررسی قرار می دهیم. استخراج بیت کوین در کشور ایران امری قانونی است اما برای وارد کردن دستگاه استخراج ارز دیجیتال حتما باید مجوز لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشید. ( ردیف گمرکی برای دستگاه های استخراج ارز دیجیتال مانند ماینر در نظر گرفته می شود) برای تولید بیت کوین، معادل مصرف سالانه ی 24 خانه در تهران برق لازم می باشد. تعرفه ی مصرف برق برای مراکز استخراج بیت کوین، 965 تومان به ازای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است.