کامپیوترهای کوانتومی و ارزهای دیجیتال

کامپیوترهای کوانتومی، ماشین های محاسباتی می باشند که قدرت بسیار بالایی در حل مسائل پیچیده دارند به گونه ای که قدرت آن ها حتی از کامپیوترهای معمولی بیشتر می باشد. طبق محاسبات انجام شده توسط عده ای از کارشناسان این کامپیوترها این قابلیت را دارند که می توانند رمزهایی که به روش رمزگذاری شده ایجاد شده اند را تنها در چند دقیقه بشکنند، حال انجام این عمل توسط کامپیوترهای معمولی بسیار سریع با پردازش عالی نیاز به صرف هزارسال زمان دارد تا بتواند این کار را انجام دهد.
پس با احتساب این موضوع می توان گفت ظهور کامپیوترهای قدرتمند جدید می تواند امنیت ارزهای دجییتالی رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا تتر و یا ارزهای مختلف دیجیتالی دیگر را با خطر مواجه کند.
تا جایی که مطلع هستید یکی از مهم ترین دلایل بالا رفتن میزان تقاضا برای خرید و فروش بیت کوین و یا خرید تتر چنین موضوعی می باشد با توجه رمزنگاری بودن این نوع از ارزهای دیجیتالی می توان گفت از امنیت بالایی برخوردار هستند.
اصولی که کامپیوترهای کوانتومی بر مبنای آن به وجود آمده اند براساس نحوه رفتار ذرات زیر اتمی هستند که با توجه به نظریه مکنیک کوانتوم می توان آن را توضیح داد. کامپیوترهای کلاسیک یا معمولی با بیت کار می کنند یعنی در واقع مبنای محاسبات ماشینی آن ها بر اساس 0 و 1 می باشد. اما کامپیوترهای کوانتومی با بیت های کوانتومی یا همان کیوبیت (Qubit) کار خواهند کرد. کیوبیت واحد پردازش اطلاعات کوانتومی در کامپیوترهای کوانتومی می باشد. کیوبیت هم مانند بیت می تواند تنها دو مقدار 0 و 1 را بپذیرد اما با این تفاوت که می توان همزمان از هر دو استفاده نماید که آن هم به علت پدیده مکانیک کوانتومی می باشد.
کامپیوتر های کوانتومی و ارز های دیجیتال

رمزنگاری مقاوم در برابر کامپیوترهای کوانتومی

با توجه به توسعه ای که در زمینه ی محاسبات کوانتومی انجام شده است می تواند آسیب جدی برای زیرساخت های ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و تتر داشته باشد و خطر بازگشایی رمز را برای آن ها در پی داشته باشد، بدین علت که مبنای خرید و فروش تتر و عملکرد آن که یک نوع ارز دیجیتالی رمزنگاری می باشد براساس امنیت آن نیز می باشد.
چندین مورد می تواند در معرض خطر این فناری قرار بگیرد که مهم ترین آن ها امنیت، عملیات و ارتباطاتی می باشد که بین حکومت ها و شرکت های چند ملیتی برقرار است و همچنین حتی کاربران عادی هم می توانند در معرض آسیب این فناوری قرار بگیرند. از همین رو می توان پیش بینی کرد که چنین تحقیقاتی برای یافتن روش هایی برای مقابله با این فناوری در دست اقدام می باشد.
الگوریتم های رمزنگاری که برای مقابله با تهدیدات کامپیوترهای کوانتومی ایجاد شده اند، الگوریتم های "مقاوم در برابر کوانتوم" نامگذاری شده اند. در رمزنگاری متقارن تنها یک کلید وجود دارد که برای رمزنگاری و رمزگشایی کاربرد دارد. در صورتی که این کلید عمومی در یک مجرای بازی به اشتراک گذاشته شود آنگاه می تواند خطراتی را در پی داشته باشد. حال می توان برای جلوگیری از خطرات پیش آمده توسط کامپیوترهای کوانتومی با استفاده از رمزنگاری متقارن و با افزایش طول ساده کلید میزان این خطر را کاهش دهید.
با این حال می توان گفت دیگر از این روش استفاده نمی شود و به جای آن رمزنگاری نامتقارن جای آن را گرفته است. از سوی دیگر برای مقابله با روش هایی که برای شنود به کار گرفته شده است، تحقیقاتی صورت گرفته است. طبق همان اصول و روش هایی که برای توسعه کامپیوترهای کوانتومی صورت گرفته است شنودهایی که در مجرای عمومی وجود دارند قابل تشخیص خواهند بود. شاید بتوان گفت به وسیله ی این روش می توان دریافت که یک کلید عمومی متقارن از قبل توسط یک شخص دیگری خوانده شده است و تغییراتی در آن انجام شده است.
احتمالا شاید بتوان گفت تنها زمان تعیین کننده ی میزان آسیب های به وجود آمده توسط محاسبات کوانتومی خواهد بود که این می تواند چه آسیب هایی را به رمزگذاری نامتقارن فعلی وارد نماید. با این وجود نظریات و موانع مهندسی بسیار بزرگی وجود دارد که قبل از آن که بخواهیم نگرانی درباره ی اینگونه تهدیدات داشته باشیم باید در ابتدا آن ها را رفع نمائیم.
از آن جایی که در هنگام خرید تتر یا فروش تتر یا خرید و فروش هر نوع ارز دجیتالی امنیت در وهله ی اول مورد اهمیت می باشد به همین دلیل از همین حالا باید در خصوص مقابله با چنین حمله هایی روش هایی را اتخاذ کرد. خوشبختانه تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه به صورت بالقوه در حال انجام است و چند مدت دیگر می توان این راه حل ها را بر روی سیستم ها پیاده سازی کرد.
ارائه ی این راه حل ها می تواند به عنوان پشتیبانی برای زیرساخت های حیاتی در برابر کامپیوترهای کوانتومی باشد و تا مدت های مدید هم می تواند کارایی لازم را داشته باشد.
چنین استانداردهای مقاومتی در برابر حملات کوانتومی می تواند به عنوان روشی به کار گرفته شود که هم از آن در مرورگرها و هم در پیام رسان های خوشنام رمزنگاری شده مانند تلگرام بهره گرفته شده است و سپس عموم مردم بتوانند آن را در اختیار داشته باشند. پس از آن اکوسیستم و فضای ارز دیجیتال با قدرت مند ترین حالت دفاعی خود در برابر این بردهای حمله ای عمل خواهد کرد و از این پس عموم مردم می توانند خرید و فروش تتر یا بیت کوین را در سیستم ارز دیجیتال بدون نگرانی انجام دهند.