آشنایی با زبان های برنامه نویسی بلاک چین

بلاک چین فناوری می باشد که امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است، این فناوری به گونه ای توانسته است تراکنش های مالی مختلفی که در سیستم های ثابت انجام می شود را از بین می برد و به عنوان جایگزینی نیز مورد استفاده قرار بگیرد و به نحوی در صورتی که قصد خرید تتر یا فروش تتر یا هر ارز دیجیتالی دیگری را داشته باشید آن را در شبکه بلاک چین انجام خواهید داد، در این مبحث قصد داریم به چند زبان برنامه نویسی که در حوزه بلاک چین مورد استفاده قرار میگیرند بپردازیم.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین ترکیبی از دو کلمه ی block (بلوک) و chain (زنجیره) می باشد. فناوری بلاک چین متشکل از چندین زنجیره بلوک می باشد. بلاک چین به گونه ای یک سیستم ثبت اطلاعات می باشد که در آن گزارشات مختلفی ثبت می گردد. به طور مثال هرگونه خرید تتر یا فروش تتر یا هر ارز دیجیتالی صورت بگیرد و یا هرگونه تبادلات و انتقالات مالی توسط ارزهای دیجیتالی صورت بگیرد در این شبکه عظیم ثبت خواهد شد.
تنها تفاوتی که این سیستم با دیگر سیستم ها دارد آن است که اطلاعات ذخیره شده در این سیستم، در بین دیگر اعضای شبکه اشتراک گذاشته خواهد شد و با توجه به این که اطلاعات درون این سیستم به صورت رمزنگاری می باشد بنابراین امکان تغییر یا حذف و دستگاری داده ها در آن وجود نخواهد داشت.
نخستین کاربردی که این فناوری پیدا کرده بود در استفاده از بیت کوین بوده است و بلاک چین برای ذخیره سازی اطلاعات دارایی کاربران مورد استفاده قرار میگرفته است. در صورتی که بلاک چین را بخواهیم به عنوان یک سیستم عامل در نظر بگیریم، می توان گفت بیت کوین به عنوان نرم افزاری روی آن می باشد.
فناوری بلاک چین یک اختراع بسیار قدرتمند می باشد، اما سوالی که در اینجا برای عده ای پیش می آید آن است: در حقیقت بلاک چین چه چیزی می باشد؟ فناوری بلاک چین یک اوراق بهادار می باشد با این تفاوت که به صورت دیجیتالی است و عملکرد آن هم به صورت غیر متمرکز می باشد. با استفاده از توزیع ( اطلاعاتی در آن کپی نمی گردد) تمام اطلاعات دیجیتالی در بلاک چین توانسته است زیرساختی را همانند یک اینترنت به وجود آورد.
بلاک چین وام گرفته از ارز دیجیتال و بیت کوین می باشد، و در حال حاضر در پی یافتن کاربردهای مختلف دیگر برای چنین پتانسیلی نیز می باشد. بیت کوین به نحوی شناخته شده به عنوان طلای دیجیتال می باشد. فناوری در حال فراهم سازی فرصت های مختلفی می باشد تا بتواند با استفاده از روش برنامه نویسی و توسعه دهندگان این صنعت را گسترش دهد تا به گونه ای بتوان بر روی آن سرمایه گذاری لازم را انجام داد.
آشنایی با زبان های برنامه نویسی بلاک چین

بهترین زبان برنامه نویسی بلاک چین

زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارند که برای ساخت اپلیکیشین بلاک چین مورد استفاده قرار میگیرند. زبان های قدیمی مانند C++، جاوا (java) و پایتون(Python) جزء بهترین گزینه های برنامه نویسی برای ایجاد بلاک چین می باشند همچنین می توان از زبان های جدید Simplicity و Solidity به صورت اختصاصی برای بلاک چین استفاده نمائید.
زبان سی پلاس سی پلاس (C++)
برنامه C++ به عنوان مشتقی از زبان برنامه نویسی C می باشد. C++ زبان روندگرایی می باشد که نوشته شده براساس زبان داده گرای C می باشد. بدین علت می توان گفت همین عامل بزرگ ترین تفاوت بین این دو زبان می باشد. C++ قابلیت تبدیل اطلاعات و عملکردهای مختلف را به داده دارد و همچنین می توان از آن در برنامه های مختلف دیگری استفاده کرد. این زبان برنامه نویسی که از آن در ساخت بلاک چین استفاده می شود این اجازه را خواهد داد تا بر روی حافظه مدیریت بهتری صورت بگیرد. بلاک چین این قابلیت را به کاربران و ماینرها می دهد تا بتوانند به صورت همزمان و سیستماتیک عمل کنند. با استفاده از C++ می توان اپلیکیشن هایی را ساخت که نه تنها در نقطه ی پایانی بلکه در طی فرآیند انجام تراکنش عملکرد سریع تری داشته باشند. بدین علت تمامی پروژه های بلاک چین مانند بیت کوین اتریوم و ریپل همگی با استفاده از زبان برنامه نویسی C++ نوشته شده اند.
زبان جاوا (java)
جاوا یک نوع از زبان برنامه نویسی می باشد که کاملا تحت وب می باشد و در اینترنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. جاوا که به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی قدیمی برای ساخت بلاک چین استفاده می گردد می تواند برای ایجاد صفحات اینترنتی کاملا کاربردی باشد، همچنین می توان با استفاده از آن بلاک چینی ساده و تغییرناپذیر را ایجاد کرد. از آن جهت تغییرناپذیر خواهد بود که کسی قادر به تغییر اطلاعات بلوک نخواهد بود، بلاک هایی که جدید وارد بلاک چین می شوند نه تنها اطلاعات بلوک قبلی بلکه اطلاعات بلوک جدید را در اختیار دارند، بنابراین در صورتی که اطلاعات هر بلوکی تغییر پیدا کند می تواند باعث تغییر اطلاعات بلوک های کناری آن شود و در صورتی که این اطلاعات با دیگر بلوک ها هماهنگ نشود نمی تواند به زنجیره انتقال یابد آنگاه اطلاعات بلاک چین دیگر تغییر ناپذیر خواهند بود.
زبان پایتون(python)
این زبان برنامه نویسی به نسبت مدرن توانسته است علاقه ی عده ای از تازه کاران را به خود جلب نماید، ابداع این زبان برنامه نویسی توسط شخص هلندی به نام گویدو وان روسام بوده است. هدف او ساخت یک زبان برنامه نویسی آسان و مینی مالیستی بوده است. پایتون در زمینه ی توسعه برنامه نویسی و وب یک زبان برتر می باشد. این زبان در بین دیگر متخصصان کامپیوتری و دانشمندانی که بر روی dataهای مختلف کار می کنند کاملا شناخته شده می باشد. همچین می توان گفت به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی  برتر ساخت بلاک چین می باشد.